CUPHEA AEQUIPETALA Cav. – kufea

Syn.: Cuphea apanxaloa DC., Cuphea bracteata Lag., Cuphea floribunda var. grandiflora Regel, Cuphea ocymoides Decne., Cuphea scabrida Kunth, Cuphea virgata Cav., Lythrum tuxtlense Sessé et Moc. ex DC., Parsonsia aequipetala (Cav.) Standl.
Česká jména: hlazenec (Presl 1846, Polívka 1900), kufea (Mareček 1994)
Čeleď: Lythraceae J. St.-Hil. – kyprejovité

Cuphea aequipetala

Rozšíření: Středoamerický druh – od jihomexického státu Chiapas přes Guatemalu po střední Honduras.

Ekologie: Roste na sušších i vlhčích trávnících a pastvinách, v křovinách i borovicovo-dubových lesích, při okraji polí i cest, v nadmořských výškách od 900 až do 2700 m.

Cuphea aequipetala

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou obvykle poléhavou až vystoupavou, někdy až přímou, 15–100 cm dlouhou, větvenou, na bázi dřevnatou, červeně naběhlou, hustě pokrytou dlouhými odstávajícími načervenalými chlupy. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté až skoro přisedlé, vejčité až kopinaté, 15–25 mm dlouhé a 5–10 mm široké, na bázi zaokrouhlené, na vrcholu špičaté, chlupaté nebo olysalé. Květy vyrůstají jednotlivě z úžlabí listů, stopky jsou 2(–5) mm dlouhé; češule je 13–17 mm dlouhá, červeně naběhlá, chlupatá; koruny jsou 6četné, dva horní korunní lístky jsou 5–8 mm dlouhé, tmavě purpurové, 4 spodní lístky jsou 3–6 mm dlouhé, světleji purpurové. Plodem je tobolka.

Využití: Rostlina nachází uplatnění v mexické tradiční medicíně.

Cuphea aequipetala
Cuphea aequipetala
Cuphea aequipetala

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 2. 2015 (Guatemala, Nebaj).