CUPHEA UTRICULOSA Koehne – kufea

Syn.: Cuphea gracilis Seem., nom. illeg., Cuphea panamensis Hemsl., Parsonsia utriculosa (Koehne) Standl.
Česká jména: hlazenec (Presl 1846, Polívka 1900), kufea (Mareček 1994)
Čeleď: Lythraceae J. St.-Hil. – kyprejovité

Cuphea utriculosa

Rozšíření: Středoamerický druh – od jižního Mexika (Chiapas, Yucatán, Quintana Roo) přes Nikaraguu po Panamu. V areálu se rozlišuje několik infraspecifických taxonů, jejich determinace je většinou založena na přítomnosti žláznatého odění, ale i podoby kalicha a velikosti květů.

Ekologie: Roste na březích vodních toků ve stálezelených tropických lesích, často na skalnatém či kamenitém podkladu, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1500 m.

Cuphea utriculosa

Popis: Vytrvalá bylina, 15–40(–70) cm vysoká. Lodyha je vystoupavá až přímá, na bázi dřevnatá, lysá nebo řídce chlupatá. Listy jsou vstřícné, přisedlé, obkopinaté až čárkovité, 10–35 mm dlouhé a 2–5 mm široké, na bázi klínovité, na vrcholu tupé, lysé nebo jemně žláznatě chlupaté. Květenství je víceméně terminální, bez listenů, květy jsou 6četné, na stopkách 5–17 mm dlouhých, ty jsou stejně dlouhé nebo delší než přiléhající listy, češule je trubkovitá, 4–8 mm dlouhá, purpurová nebo zelená s purpurovými žilkami, lysá, korunní lístky jsou klínovité až obvejčité, 3–4 mm dlouhé, bledě purpurové. Plodem je tobolka.

Poznámka: Rod Cuphea zahrnuje přibližně 260 druhů z Nového světa, vyskytují se v oblasti od východu USA až po Argentinu.

Cuphea utriculosa
Cuphea utriculosa
Cuphea utriculosa
Cuphea utriculosa

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 12. 2. 2015 (Guatemala, Semuc Champey).