Syn.: Cymbalaria microcalyx subsp. acutiloba (Boiss. et Heldr.) Greuter, Linaria microcalyx subsp. acutiloba Boiss. et Heldr.
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Cymbalaria acutiloba
Rozšíření: Malý areál zahrnuje pobřežní oblasti jihozápadního Turecka a přilehlé ostrovy v Egejském moři, např. Ikaria a Chalki, na dalších ostrovech (např. na Rhodu) se vyskytuje blízce příbuzná Cymbalaria acutiloba subsp. dodekanesi, která se odlišuje hustě vlnatě chlupatými tobolkami a pravidelnou skulpturou na semenech.
Ekologie: Provází štěrbiny vápencových skal, obvykle roste při pobřeží, vystupuje do nadmořské výšky asi 700 m.
Cymbalaria acutiloba
Popis: Vytrvalá bylina s plazivými nadzemními, i v dospělosti pýřitými lodyhami. Listy jsou střídavé, řapík je obvykle delší než čepel; čepel je v obrysu okrouhlá až ledvinitá, většinou mělce 3–5laločná, 0,6–3 cm široká, na bázi mělce srdčitá, laloky jsou tupé až tupě špičaté. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů; květní stopky jsou nitkovité, za plodu zakřivené; kališní cípy jsou nestejné, 0,5–1 mm dlouhé; koruna je pyskatá, 7–9 mm dlouhá, bílá nebo světle fialová, horní pysk je tmavěji žilkovaný, příčný val na dolním pysku je žlutý, ostruha je 2,5–4 mm dlouhá; tyčinky jsou 4, dvojmocné; semeník je dvoupouzdrý. Tobolky jsou lysé nebo řídce chlupaté, 1,2–2,8 mm dlouhé; semena jsou početná, 1–1,3 mm dlouhá, se síťovitou skulpturou a nepravidelnými žebry.
Poznámka: Taxon patří do příbuzenstva dosti variabilního druhu Cymbalaria microcalyx, který se vyskytuje v několika poddruzích v Řecku.
Cymbalaria acutiloba
Cymbalaria acutiloba
Cymbalaria acutiloba
Fotografoval Mário Duchoň, dne 14. 5. 2011 (Turecko, Antalya, kaňon Göynük).