CYMBALARIA MURALIS P. Gaertn., B. Mey. et Scherb. – zvěšinec zední / cimbalok múrový

Syn.: Antirrhinum cymbalaria L., Antirrhinum hederaceum Lam., Cymbalaria cymbalaria (L.) Wettst., Elatine cymbalaria Moench, Linaria cymbalaria (L.) Mill., Tursitis cymbalaria (L.) Raf.
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité

Cymbalaria muralis

Cymbalaria muralis

Rozšíření: Původní areál druhu byl v jižních Alpách, jižní a střední Itálie, Sicílie. Odtud se ve středověku a novověku rozšířil a dnes roste téměř po celé Evropě (kromě jihovýchodní Skandinávie a Islandu), na severozápadě Afriky, na Azorských i Kanárských ostrovech, také na kapverdském ostrově Santo Antão, ale dokonce byl zavlečen i do Jižní Ameriky (od Uruguaye přes severní Argentinu až po střední Chile a ostrovy Juana Fernándeze).
Na našem území je zvěšinec zplanělý a vyskytuje se nahodile téměř po celém území s výjimkou chladných území. Květena ČR uvádí nejstarší nález na našem území od Opavy z přelomu 13. a 14. století.

Ekologie: Roste často na zdech, kamenných navigacích řek, potoků, a na dalších vlhčích kamenitých místech, většinou výslunných. Velmi často ji najdeme na vápenitém tmelu zdiva, což splňují staré vesnické zídky a také hradní zříceniny a zámky. Kvete od května do září.

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou plazivou až převislou, 10–40 cm dlouhou, v době zralosti většinou lysou. Listy jsou vstřícné nebo střídavé, dlouze řapíkaté, v obrysu ledvinité, laločnaté. Výrazné květy jsou jednotlivé, vyrůstají z úžlabí listenů. Koruna je většinou fialová, ojediněle bělavá, 2pyská, spodní pysk je trojcípý a uprostřed má výrazné žluté flíčky, krátká ostruha je také fialová. Plodem je tobolka.

Poznámka: Rostlina je vytrvalá, stálezelená. Pěstuje se jako skalnička. U nás se ještě pěstuje a zřídka zplaňuje zvěšinec bledý (Cymbalaria pallida) původem z Itálie.

Cymbalaria muralisCymbalaria muralis
Cymbalaria muralis

Fotografováno v květnu 2002 a 7. 5. 2004 (Česko, Čechy, Loket, vnější hradby).