CYNANCHUM ACUTUM L.

Syn.: Cynanchum excelsum Desf., Cynanchum fissum Pomel, Cynanchum hastatum Lam., Cynanchum maritimum Salisb., Cynanchum monspeliacum L., Solenostemma acutum (L.) Wehmer, Vincetoxicum acutum (L.) Kuntze, Vincetoxicum excelsum (Desf.) Kuntze
Česká jména: tolita (Presl 1846, Mareček 1994)
Čeleď: Apocynaceae – toješťovité

Cynanchum acutum

Rozšíření: Druh s rozsáhlým eurasijským areálem, který sahá od západního Mediteránu a jihozápadní Asie až po severní Čínu a Mongolsko. V západní části areálu se objevuje v nominátním poddruhu (na našich fotografiích), na východě tento poddruh zasahuje až do Iráku. V Asii najdeme poddruh Cynanchum acutum subsp. sibiricum, který roste v oblasti od Iráku přes Střední Asii a Kašmír až po Tibet, Mongolsko a čínské provincie Gansu, Hebei, Nei Mongol, Ningxia a Xinjiang.
Celý rod Cynanchum zahrnuje asi 200 druhů, které jsou rozšířeny v Eurasii, Africe i obou Amerikách.

Ekologie: Roste na mořských pobřežích, písčitých svazích, ve stepích, v okolí vodních toků.

Cynanchum acutum

Popis: Vytrvalá ovíjivá liána, výhony jsou tenké, až 3 m dlouhé, v mládí řídce krátce chlupaté. Listy jsou vstřícné, řapíky zploštělé, pýřité, 1–5 cm dlouhé, čepele srdčité až střelovité, 2–15 × 1,5–10 cm, většinou krátce zašpičatělé, laloky u báze okrouhlé, na povrchu v mládí roztroušeně krátce chlupaté. Kvete v řídkých nebo bohatých okolících s drobnými čárkovitými zašpičatělými listeny, květy jsou pětičetné, 6–12 mm v průměru, stopky jsou pýřité, kališní cípy trojúhelníkovité, až 2 mm dlouhé, pýřité, korunní lístky jsou kopinaté až čárkovité, bílé nebo růžově fialové, ve středu květu se zvedá pakorunka složená z pěti širokých segmentů s jazykovitými výběžky. Plodem jsou podlouhlé zakřivené měchýřky, 60–150 × 8–10 mm velké, semena jsou vejčitá, zploštělá, až 7 mm dlouhá, světle hnědá.

Poznámka: Rostlina je jedovatá, aktivní látkou je hlavně glukosid vincetoxin.

Cynanchum acutum
Cynanchum acutum
Cynanchum acutum
Cynanchum acutum

Fotografováno dne 22. 8. 2012 (Bulharsko, Slunečné pobřeží).