CYNOGLOSSUM AMPLIFOLIUM Hochst. ex DC. – užanka / psojazyk

Syn.: Cynoglossum bequaertii De Wild., Cynoglossum longepetiolatum De Wild.
Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité

Cynoglossum amplifolium

Rozšíření: Roste ve vyšších polohách subsaharské Afriky, a to jednak v Kamerunu, jednak ve východní Africe od Etiopie až po Mozambik a Zimbabwe.

Ekologie: Druh vlhkých horských lesů a křovin, roste nejčastěji na polostinných místech kolem potůčků, v nadmořských výškách 2000–3300 m.

Cynoglossum amplifolium

Popis: Vytrvalá trsnatá bylina vysoká 0,8–1,8(–3,5) m; lodyhy jsou přímé nebo vystoupavé, pokryté krátkými, nazpět obrácenými štětinovitými chlupy. Listy jsou oboustranně krátce chlupaté, v přízemní růžici jsou úzce vejčité až kopinaté, 12–20 cm dlouhé a 7–12 cm široké, s řapíkem až 13(–20) cm dlouhým; lodyžní listy jsou přisedlé, menší. Květenství jsou vijany; květy jsou 5četné, na 2–4 mm dlouhých stopkách, které se za plodu prodlužují až na délku 1,5 cm; kalich je asi do poloviny srostlý, jeho cípy jsou vejčité, 1–2,5 mm dlouhé, tupě špičaté až zaokrouhlené, vně přitiskle chlupaté, uvnitř lysé; koruna je kolovitá, 4–6 mm v průměru, modrá, někdy i bělavá, uprostřed často červenavá, korunní trubka je 1,4–1,6 mm dlouhá, cípy jsou široce vejčité, tupé; tyčinky jsou velmi krátké, přirostlé ke korunní trubce; čnělka je kratičká, nese hlavatou bliznu. Plody jsou vyklenuté tvrdky o průměru 5–6 mm, pravidelně pokryté kotvičkovitými výrustky.

Poznámka: V řadě afrických hor se tento druh setkává také s užankou Cynoglossum coeruleum. Oba druhy se poněkud liší ekologicky, C. amplifolium je druhem křovinatých nebo lesních, alespoň částečně zastíněných stanovišť, a proto vystupuje do nižších nadmořských výšek. Morfologicky se liší méně jasně modrými květy, jejichž stopky se zvláště po odkvětu výrazně prodlužují.

Cynoglossum amplifoliumCynoglossum amplifolium
Cynoglossum amplifolium

Fotografováno dne 29. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, mezi tábořišti Sankaber a Geech).