Syn.: Imerinorchis hologlossa (Schltr.) Szlach.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Cynorkis hologlossa
Rozšíření: Tento druh bývá v literatuře nezřídka uváděn jako endemit severní části Madagaskaru (Antsiranana), vyskytuje se však i na Maskarénách (Réunion). Rozlišuje se několik variet.
Ekologie: Roste terestricky v tropických lesích, lesních lemech a na lesních světlinách, ale i na křovinatých svazích, především v horských oblastech, na Madagaskaru ve výškách okolo 2000(–2600) m n. m.
Cynorkis hologlossa
Popis: Vytrvalá bylina s podzemními hlízami, 12–22 cm vysoká, lodyha je přímá, v květenství červeně naběhlá, přízemní listy jsou široce kopinaté až eliptické, na lodyze je ještě několik kopinatých listenů. Květy v hroznovitém květenství, bez resupinace, až 16 mm dlouhé, sepaly 5–6,5 mm dlouhé, bělavé, řídce žláznaté, pysk je nedělený, jazykovitý, 7–8 mm dlouhý a 3–4 mm široký, růžový nebo nafialovělý s drobnými temnějšími skvrnkami, ostruha je úzce cylindrická, asi 6,5 mm dlouhá, kratší než řídce žláznatý semeník. Plodem je tobolka.
Taxonomická poznámka: Tento druh je řazen v rámci rodu Cynorkis k sekci Imerinorchis. V roce 2005 vyčlenil některé druhy této sekce polský botanik Dariusz Szlachetko do stejnojmenného samostatného rodu (Imerinorchis hologlossa (Schltr.) Szlach.), avšak tato klasifikace se nesetkala se všeobecným uznáním. Z Madagaskaru jsou uváděny variety Cynorkis hologlossa var. angustilabia H. Perrier ex Hermans a C. h. var. gneissicola Bosser.
Ohrožení a ochrana: Cynorkis hologlossa je druhem zařazeným pod ochranu mezinárodní úmluvy CITES.
Cynorkis hologlossa
Cynorkis hologlossa
Cynorkis hologlossa
Fotografovala Věra Svobodová dne 21. 11. 2010 (Réunion, Forêt de Bébour).