CYPHELLOPSIS ANOMALA (Pers.) Donk – číšovec nahloučený / padrobnica zvláštna

Syn.: Cyphella anomala (Pers.) Pat., Henningsomyces amoenus (Oudem.) Kuntze, Henningsomyces anomalus (Pers.) Kuntze, Henningsomyces exiguus (Sacc.) Kuntze, Lachnella anomala (Pers.) G. Cunn., Merismodes anomala (Pers.) Singer, Merismodes anomala (Pers.) Singer, Peziza anomala Pers., Solenia amoena Oudem., Solenia anomala (Pers.) Fuckel, Solenia anomaloides Peck, Solenia exigua Sacc., Tapesia anomala (Pers.) Fuckel
Čeleď: Niaceae Jülich
Cyphellopsis anomala
Rozšíření: Je rozšířený téměř po celé Zemi.
Ekologie: Vyrůstá v únoru až květnu v listnatých a smíšených lesích. Najdeme jej ve velkých skupinách až hustých koloniích na zastíněných vlhkých místech na odumřelých větvích a pařezech listnatých stromů, nejčastěji buku, vrby, břízy a topolu.
Cyphellopsis anomala
Popis: Plodnice zpočátku vejčité, později pohárkovité až talířovité, mají průměr 0,2–0,5 mm a výšku do 0,8 mm a většinou krátký stopkatý třen. Vnitřní povrch – rouško – je hladké a má smetanovou až okrově žlutou barvu. Vnější povrch je plstnatě chlupatý, světle hnědý až rezavě okrový, s chloupky, které přečnívají přes smetanově zbarvený okraj. Výtrusy jsou asymetricky elipsoidní, 6,5–9 × 4,5–6 µm velké.
Využití: Nekonzumuje se.
Cyphellopsis anomala
Cyphellopsis anomala
Fotografováno dne 13. 4. 2013 (u Roztok).