CYPHOSTEMMA TERNATUM (Forssk.) Desc.

Syn.: Cissus somaliensis Gilg, Cissus ternata (Forssk.) J. F. Gmel., Saelanthus ternatus Forssk., Vitis ternata Blatt.
Čeleď: Vitaceae Juss. – révovité
Cyphostemma ternatum
Rozšíření: Druh roste na jihu Arabského poloostrova v Jemenu, okrajově přesahuje i na jihozápad Saúdské Arábie a do jižního Ománu (Dhofar). Druhá část areálu se rozkládá v oblasti Afrického rohu především v Etiopii a Somálsku, krajní body areálu leží v pohraničních oblastech Súdánu, Eritrey a Keně.
Ekologie: Provází křovinami porostlé kamenité svahy, především na vápencovém podkladu. Lokality leží od hladiny moře po nadmořskou výšku 1000 m.
Cyphostemma ternatum
Popis: Mohutná sukulentní vytrvalá bylinná liána s četnými úponky; lodyhy jsou lysé, dorůstají délky až 2 m. Listy jsou střídavé, přisedlé nebo dolní krátce řapíkaté, 3(–5)četné; lístky jsou vejčité, 2–11(–15) cm dlouhé a 1–5(–7) cm široké, lysé, na bázi uťaté až klínovité, oddáleně zubaté, na vrcholu zaokrouhlené až špičaté. Květy jsou drobné, oboupohlavné, 4četné, skládají 5–10 cm dlouhou vrcholičnou latu; květní stopky jsou 3–8 cm dlouhé; poupata jsou válcovitá, zaškrcená; kalich je velmi drobný; korunní lístky jsou kápovité, žlutozelené, prchavé, po rozkvětu záhy opadávají; tyčinky jsou 4; semeník je neúplně dvoupouzdrý, celkem se 4 vajíčky, blizna je hlavatá, dvoulaločná. Plodem je elipsoidní až téměř kulovitá bobule o průměru 6–10 mm; obsahuje většinou jediné semeno.
Poznámka: Rod Cyphostemma je druhým nejpočetnějším rodem čeledi révovitých (Vitaceae), řadí se do něj kolem 250 druhů, dílem sukulentních. Převaha jich roste v subsaharské Africe a hojné jsou rovněž na Madagaskaru, odkud je známo téměř 24 endemických druhů. V Asii se lze setkat jen asi s čtyřmi druhy.
Cyphostemma ternatum
Cyphostemma ternatum
Cyphostemma ternatum
Cyphostemma ternatum
Cyphostemma ternatum
Cyphostemma ternatum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 20. a 21. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Itin, Shaat a Hilal).