CYTISUS MULTIFLORUS (L’Her.) Sweet – čilimník mnohokvětý

Syn.: Cytisus albus (Lam.) Link, Cytisus lusitanicus Willk., Genista alba Lam., Spartium multiflorum L’Her.
Česká jména: čilimník mnohokvětý (Mareček 1994)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Cytisus multiflorus

Rozšíření: Endemit Pyrenejského poloostrova, vyskytuje se v jeho severozápadní části, na severu Portugalska a severozápadě Španělska. Byl zavlečen do Francie, Itálie, Velké Británie a na Madeiru, stejně tak na západní pobřeží Severní Ameriky, jihovýchod Austrálie a na Nový Zéland.

Ekologie: Roste v lemech lesů a xerofilních křovinách, na horských svazích i skalách, většinou na kyselém podkladu, společně například s druhy Anarrhinum bellidifolium, Daphne gnidium, Erica arborea, Juniperus oxycedrus, Lavandula pedunculata, Quercus rotundifolia aj. Objevuje se i na úhorech, při okrajích polí a plantáží, v okolí lidských sídel, zahrad a podél cest, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1600 m. Kvete od února do června.

Cytisus multiflorus

Popis: Prutnatý keř, 80–150 cm vysoký, s větvemi přímými, (6–)8hrannými, jemně chlupatými až olysalými. Listy jsou řapíkaté, dolní 3četné, horní jednoduché, lístky jsou eliptické, až 4,5 mm dlouhé, oboustranně chlupaté. Květy jsou axilární, jednotlivé nebo vyrůstají po 2–4, stopkaté; kalich je až 3,5 mm dlouhý, chlupatý; koruna je bílá, pavéza je široce eliptická, 10–12 mm dlouhá, lysá, křídla jsou eliptická, 10–12 mm dlouhá, člunek je 11–13,5 mm dlouhý. Plodem je lusk, 10–30 mm dlouhý, chlupatý nebo olysalý.

Využití: V klimaticky přívětivých oblastech světa bývá vysazován do zahrad a parků, v kultuře se objevuje v několika kultivarech, které se mohou od původního druhu odlišovat barvou květů. Některé z nich mohou být i poměrně zimovzdorné.

Cytisus multiflorus
Cytisus multiflorus
Cytisus multiflorus
Cytisus multiflorus

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 28. 4. 2017 (Portugalsko, Parque Natural da Serra da Estrela, Poço do Inferno).