Syn.: Orchis urvilleana Steud., Orchis lancibracteata K. Koch, Orchis maculata subsp. lancibracteata (K. Koch) Soó, Orchis triphylla K. Koch
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Dactylorhiza urvilleana
Rozšíření: Severovýchodní Turecko, téměř celý Kavkaz včetně Zakavkazska a severozápadní Írán; kavkazský vikariant Dactylorhiza maculata agg.
Ekologie: Roste ve vlhkých lesních lemech a na lesních světlinách, na subalpínských loukách, na stanovištích mokrých nebo alespoň vlhkých, na prameništích, v nadmořských výškách od 1000 až do 2700 m. Kvete od června do července.
Dactylorhiza urvilleana
Popis: Vytrvalá hlíznatá bylina, 20–60 cm vysoká. Lodyha je přímá, poměrně štíhlá, v horní části červeně naběhlá. Listy jsou nahloučené především při bázi lodyhy, jsou obkopinaté, horní lodyžní listy jsou menší, kopinaté, všechny jsou skvrnité. Květenství je hroznovité, nejprve pyramidální později až dlouze válcovité, mnohokvěté; listeny jsou tmavě zelené nebo červeně naběhlé, především v dolní části květenství přesahují jednotlivé květy, které jsou světle nebo tmavě purpurové s bělavým ústím a zřetelnou kontrastní kresbou; pysk je trojlaločný, prostřední lalok je malý, trojúhelníkovitý, skoro celokrajný, postranní laloky jsou nesouměrně kosodélníkovité, na vnějším okraji nepravidelně zubaté; ostruha je válcovitá, obvykle tupá, 11–17 mm dlouhá, stejně dlouhá jako semeník. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Druh je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Poznámka: Jules Dumont d’Urville (1790–1842), po němž nese tato rostlina druhové jméno, byl francouzským důstojníkem, významným mořeplavcem, ale i zdatným botanikem. Jeho úspěšné zaoceánské plavby výrazně přispěly především k poznání Tichomoří a Antarktidy. Jeho tragickou smrt při železničním neštěstí nedaleko Versailles lze chápat snad až jako ironii osudu.
Dactylorhiza urvilleanaDactylorhiza urvilleana
Dactylorhiza urvilleana
Dactylorhiza urvilleana
Fotografováno v červenci 2002 (Ázerbájdžán, východně od hory Şahdağ, 1700 m n. m.).