Syn.: Antrodia mollis (Sommerf.) P. Karst., Cerrena mollis (Sommerf.) Zmitr., Daedalea lassbergii Allesch., Daedalea mollis Sommerf., Daedalea mollis Sommerf. var. mollis, Daedaleopsis mollis (Sommerf.) P. Karst., Polyporus mollis (Sommerf.) P. Karst., Polyporus sommerfeldtii P. Karst., Trametes mollis (Sommerf.) Fr., Trametes serpens Fr.
Čeleď: Polyporaceae Fr. ex Corda – chorošovité
Datronia mollis
Rozšíření: Je rozšířena v Severní Americe a Evropě.
Ekologie: Vyrůstá dosti hojně od dubna do listopadu na mrtvém dřevu listnáčů, výjimečně i jehličnanů, upřednostňuje javory a buky.
Popis: Plodnice jsou tenké, mohou být rozlité a až 1 m dlouhé, častěji polorozlité s okraji tvořícími klobouky. Klobouky jsou kožovité, mají délku až 15 cm a šířku 0,5–5 cm. Povrch klobouků je hrbolatý, v mládí jemně plstnatý, okrové až šedohnědé barvy, později lysý, tmavě hnědý až téměř černý. Dužnina je světle až tmavě hnědá, na řezu je viditelná černá linie oddělující dužninu od povrchové vrstvy. Rourky jsou dlouhé 0,5–5 mm, póry mají průměr 1–2 mm, jsou hranaté až labyrintické, na svislém substrátu protažené až do tvaru žlábků. Mají v mládí šedavě okrovou barvu, později až hnědou. Výtrusy jsou hnědé, téměř válcovité, 8–10 × 2,5–3,5 μm velké.
Datronia mollisDatronia mollis
Záměny: Podobné, ale tlustší klobouky má outkovka francouzská (Coriolopsis gallica), mezi hnědou dužninou a povrchovou vrstvou chybí černá linie.
Využití: Je nejedlá.
Poznámka: Způsobuje bílou hnilobu dřeva.
Datronia mollis
Fotografováno dne 21. 3. 2009 (na Podzvičinsku u Těšnova).