Syn.: Caucalis glabra Forssk., Daucus gaillardotii Boiss., Daucus glaber (Forssk.) Thell., nom. illeg., Daucus littoralis var. forsskalii Boiss., Daucus littoralis var. glabra (Forssk.) Hosni, Daucus littoralis var. negevensis Pittman, Daucus pubescens W. J. D. Koch, Orlaya anisopoda Boiss.
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Daucus littoralis
Rozšíření: Východomediteránní druh, vyskytuje se na řeckých ostrovech v Egejském moři a na Kypru, v Turecku, na středomořském pobřeží Blízkého východu, na Sinajském poloostrově, v Egyptě a Libyi, snad i v Iráku a Íránu.
Ekologie: Halofyt rostoucí především na mořském pobřeží.
Daucus littoralis
Popis: Jednoletá či dvouletá bylina s lodyhou poléhavou, 2–20(–35) cm dlouhou, větvenou, chlupatou. Listy jsou řapíkaté, 2krát zpeřené, poněkud dužnaté, úkrojky jsou víceméně tupé. Květenství je okoličnaté, stopkaté; listeny obalu jsou jednoduché nebo 3sečné; okolík je plochý až mírně vyklenutý, okrajové květy paprskující, korunní lístky jsou obvejčité, bílé. Plody jsou dvounažky až 7 mm dlouhé, na sekundárních žebrech s ostny vyrůstajícími v jedné řadě.
Daucus littoralis
Daucus littoralis
Daucus littoralis
Daucus littoralis
Daucus littoralis
Fotografováno dne 31. 3. 2010 (Kypr, Petra Tou Romiou). We thank to Mr. Sami Tamson for his help with identifying the species.