Syn.: Decaspermum alternifolium (Miq.) Nied., Decaspermum confinis (Blume) Nied., Decaspermum myrsinoides (Blume) Nied., Decaspermum paniculatum (Lindl.) Kurz, Decaspermum pyrifolium (Miq.) Koord. et Valeton, Decaspermum sericeum Hance, Eugenia parviflora Lam., Eugenia polygama Roxb., Myrtus elachantha F. Muell., Myrtus longifolia Reinw. ex Blume, Myrtus parviflora (Lam.) Spreng., Nelitris alba Blume, Nelitris alternifolia Miq., Nelitris bracteata Blume, Nelitris confinis Blume, Nelitris leucocoma Miq., Nelitris lucida Blume, Nelitris myrsinoides Blume, Nelitris pallescens Miq., Nelitris paniculata Lindl., Nelitris parviflora (Lam.) Blume, Nelitris polygama Spreng., Nelitris polymorpha Blume, Nelitris pubescens Miq., Nelitris pyrifolia Miq., Pyrus bodinieri H. Lév.
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Decaspermum parviflorum
Rozšíření: Poměrně velký areál zahrnuje jihovýchodní Asii od jižní Barmy po jižní Čínu, Filipíny, většinu Indonésie, Novou Guineu, zasahuje i do Mikronésie a na severovýchod Austrálie. Výskyt v jihovýchodní Indii a na Tchaj-wanu vyžaduje potvrzení.
Ekologie: Roste v křovinách a sušších tropických lesích, vystupuje do nadmořské výšky kolem 2000 m.
Decaspermum parviflorum
Popis: Stálezelený keř nebo strom, dorůstá výšky až 20 m; letorosty jsou oblé, plstnaté až hedvábitě chlupaté. Listy jsou vstřícné; řapík je 3–7 mm dlouhý; čepel je vejčitá, kopinatá až eliptická, 4–13 cm dlouhá a 1,2–6 cm široká, lysá nebo řídce přitiskle chlupatá, lesklá, s načervenalou hlavní žilkou a nezřetelnými žilkami 2. řádu, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu zašpičatělá, špička 0,2–2 cm dlouhá. Květenství bývá úžlabní i koncové, v úžlabí listů jsou obvykle zkrácené hrozny, na konci lata až 9 cm dlouhá; listeny jsou vejčitě kopinaté, 0,5–2 cm dlouhé, opadavé; květy jsou (4–)5četné, oboupohlavné nebo samčí; kališní cípy jsou nestejné, 1–2 mm dlouhé, brvité, na vrcholu většinou tupě špičaté; korunní lístky jsou okrouhlé, 3–4 mm dlouhé, bílé nebo růžové, na okraji brvité; tyčinek je mnoho, 3–4 mm dlouhých, s růžovými nitkami; semeník je spodní, 4–6pouzdrý, čnělka je 3–6 mm dlouhá. Plod je kulovitá bobule 3–5 mm v průměru, na povrchu řídce chlupatá; semen je 3–12.
Poznámka: Do rodu Decaspermum náleží kolem 30 druhů, které se vyskytují v jižní Asii, Austrálii a Oceánii.
Decaspermum parviflorum
Decaspermum parviflorum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 22. a 23. 1. 2018 (Palau, Babeldaob, Airai, křoviny u letiště a Ngardmau, cesta k vodopádům Taki).