Syn.: Poinciana elata L.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Delonix elata
Rozšíření: Rozsáhlý areál se rozkládá ve východní Africe od východu Súdánu a Eritreje přes Etiopii, Somálsko, Keňu, Tanzánii a Ugandu do východního Konga. Odděleně roste na jihu Arabského poloostrova, a to zejména v Jemenu, omezeně přesahuje i na jihozápad Saúdské Arábie a do jižního Ománu (Dhofar). Udává se rovněž z Egypta, Zambie (zdejší výskyt je považován za pravděpodobně druhotný), a dokonce z Indie (rovněž je zde možná nepůvodní). Z Pákistánu je uváděn jako pěstovaný.
Ekologie: Jeden z typických průvodců suché stromové savany, nejčastěji roste na kamenitých svazích do nadmořské výšky 500(–1100) m. V místech výskytu patří k nejmohutnějším dřevinám. Kvete prakticky po celý rok a tvoří nápadný vegetační aspekt.
Delonix elata
Popis: Poloopadavý strom s rozložitou kulovitou korunou, řidčeji keř, dorůstá výšky až 12 m; borka je šedivá a hladká. Listy jsou střídavé, dvakrát zpeřené, 6–20 cm dlouhé; primárních zpeřených lístků je 2–8(–12) párů, lístky druhého řádu tvoří (8–)11–25 jařem, jsou podlouhlé, 0,4–1,7 cm dlouhé a 1–4 mm široké, na obou stranách přitiskle chlupaté, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené. Květenství jsou koncové hrozny o 5–20 květech; kališní lístky jsou na bázi lehce srostlé, 2–3 cm dlouhé; korunních lístků je 5, volných, téměř okrouhlých, 1,6–3,8 cm dlouhých a 1,8–4,2 cm širokých, horní je o něco menší než ostatní, zprvu jsou krémově bílé, později přecházející do žluté až oranžové, na okraji zvlněné a nepravidelně dřípené; tyčinek je 10, volných, dlouhých (3–)6–11 cm, červených; plodolist je jediný, s hedvábitě chlupatým semeníkem a zakřivenou čnělkou. Plodem je zploštělý dřevnatějící lusk 12–20 cm dlouhý a 2–3,5 cm široký, s 4–8 semeny.
Využití: V Indii mají kůra a listy této dřeviny využití v tradičním léčitelství jako prostředek při léčbě zánětů, jaterních a plicních neduhů a při revmatismu. Hlavní účinnou látkou jsou flavonoidy.
Poznámka: Dřevina význačná značnou odolností vůči suchu, avšak zřejmě dosti citlivá na poklesy teplot. Má velký okrasný potenciál, zejména v oblastech se suchým tropickým klimatem. Ve východní Africe vykazuje určitou geograficky podmíněnou morfologickou proměnlivost, snad na úrovni poddruhů.
Delonix elata
Delonix elata
Delonix elata
Delonix elata
Delonix elata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 21. a 22. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Rakhyut a Dhalkut).