Syn.: Delphinastrum nelsonii (Greene) Nieuwl., Delphinastrum nuttallianum (Walp.) Nieuwl., Delphinium bicolor var. nelsonii (Greene) K. C. Davis, Delphinium decorum var. nevadense S. Watson, Delphinium dumetorum Greene, Delphinium leonardii Rydb., Delphinium menziesii var. pauciflorum Huth, Delphinium menziesii var. utahense S. Watson, Delphinium nelsonii Greene, Delphinium nuttallii subsp. ochroleucum (Nutt.) M. J. Warnock, Delphinium pauciflorum Nutt., nom. illeg., Delphinium pinetorum Tidestr., Delphinium sonnei Greene
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Delphinium nuttallianum
Rozšíření: Roste v horách na západě Severní Ameriky. Areál se táhne od Britské Kolumbie a snad i Alberty v Kanadě do Spojených států, kde zasahuje na jih po Kalifornii až Nové Mexiko.
Ekologie: Vyskytuje se na světlinách v jehličnatých lesích, na okrajích křovin a horských luk, na otevřených místech podél vodních toků, zpravidla na propustných substrátech. Lokality leží v nadmořské výšce 250–2200 m.
Delphinium nuttallianum
Popis: Vytrvalá bylina s hlízovitě ztoustlými kořeny; lodyha je přímá, nevětvená, 10–40(–70) cm vysoká. Listy jsou střídavé, přízemní a v dolní 1/4 lodyhy; řapík je 0,4–12 cm dlouhý; čepel je v obrysu okrouhlá, 6–12 cm v průměru, dlanitosečná až dlanitodílná, s 5–21 úkrojky, 1–7 mm širokými. Květenství je 4–18(–48)květý hrozen; květní stopky jsou 0,8–6 cm dlouhé, chlupaté; květy jsou souměrné; kalich je volný, modrofialový, řidčeji bílý nebo růžový, postranní kališní lístky jsou vyhnuté, 8–21 mm dlouhé, ostruha je přímá nebo dolů zahnutá, 8–23 mm dlouhá; dolní korunní lístky jsou vyvýšené, 4–11 mm dlouhé, s výjimkou bílých květů modré až fialové, s bílým věnečkem chlupů; tyčinek je 10 a více; gyneceum tvoří 3(–5) volných plodolistů. Plody jsou 7–22 mm dlouhé, zobánkaté měchýřky.
Využití: Rostliny obsahují alkaloidy a jsou jedovaté, zvláště pro dobytek.
Poznámka: Taxonomicky komplikovaná skupina, jejíž ohraničení vůči dalším blízkým druhům není ujasněné, a proto dosud není ani areál jednoznačně vymezen.
Delphinium nuttallianumDelphinium nuttallianum
Delphinium nuttallianum
Delphinium nuttallianum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 3. 8. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Manning Provincial Park, Blackwell Peak).