DELPHINIUM OXYSEPALUM Borbás et Pax – stračka karpatská / stračonôžka tatranská

Syn.: Delphinium alpinum auct. non Waldst. et Kit.: Sloboda, Delphinium elatum auct. non L., Delphinium elatum subsp. vel var. alpinum auct. non (Waldst. et Kit.)
Česká jména: stračka horní (Sloboda 1852), stračka tatranská (Dostál 1950), stračka karpatská (Dostál 1989)
Slovenská jména: ostružka holní (Reuss 1853), stračia nôžka tatranská (Dostál 1950), stračonôžka tatranská (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Delphinium oxysepalum

Rozšíření: Druh je endemitem Západních Karpat. Na celém světě se vyskytuje pouze v Tatrách, od Západních po Belianské, dále v Kriváňské Malé Fatře, Nízkých Tatrách, Chočských vrších a na Muráňské planině.

Ekologie: V letních měsících zdobí tato modrá kráska vysokohorské nivy, trávníky mezi klečí, droliny a sutě na silikátových a častěji na vápencových podkladech. Životní optimum stračky tatranské se nachází v subalpinském pásmu, avšak vyskytuje se od horského stupně až po alpinský. Druh tak vystupuje do vyšších poloh než sesterská stračka vyvýšená (D. elatum).

Popis: Lodyhy této rostliny jsou nahoře hustě přitiskle chlupaté a dorůstají do velikosti 10–60 cm. Listy jsou dlanitě členěné. Modrofialové květy stračky nejsou pravidelné, jak tomu je u většiny pryskyřníkovitých rostlin, ale souměrné. Hustě chlupaté květy o velikosti 2–4 cm vybíhají v dlouhou ostruhu, která je však vždy kratší než délka květního lístku.

Ohrožení a ochrana: Stračka je na Slovensku z hlediska ohrožení hodnocena jako potenciálně ohrožený druh (NT) a je zákonem chráněná.

Poznámka: To, co tolik obdivujeme na překrásně zbarvených květech straček, není koruna, ale modře zbarvený kalich. Střed květu vyplňuje přeměněná koruna, která má podobu hnědočerných šupinek.

Delphinium oxysepalumDelphinium oxysepalum

Fotografováno ve dnech 23. 7. 2007 (Slovensko, Vysoké Tatry, Velká Svišťovka) a 26. 7. 2007 (Roháče, Smutná dolina).