Syn.: Aporum crumenatum (Sw.) Brieger, Aporum ephemerum (J. J. Sm.) Rauschert, Aporum kwashotense (Hayata) Rauschert, Aporum papilioniferum (J. J. Sm.) Rauschert, Callista crumenata (Sw.) Kuntze, Ceraia ephemera (J. J. Sm.) M. A. Clem., Ceraia papilionifera (J. J. Sm.) M. A. Clem., Ceraia parviflora (Ames et C. Schweinf.) M. A. Clem., Ceraia saaronica (J. König) M. A. Clem. et D. L. Jones, Ceraia simplicissima Lour., Dendrobium caninum (Burm. f.) Merr., Dendrobium ceraia Lindl., Dendrobium ephemerum (J. J. Sm.) J. J. Sm., Dendrobium kwashotense Hayata, Dendrobium papilioniferum J. J. Sm., Dendrobium schmidtianum Kraenzl., Dendrobium simplicissimum (Lour.) Kraenzl., Epidendrum caninum Burm. f., Epidendrum ceraia Raeusch., Epidendrum saaronicum J. König, Onychium crumenatum (Sw.) Blume
Česká jména: stromobytec (Presl 1846)
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Dendrobium crumenatum
Rozšíření: Druh pochází z jihovýchodní Asie. Zjištěn byl na Srí Lance, v Indii, Barmě, Thajsku, Laosu, Vietnamu, Kambodži, v Malajsii a v Singapuru, také na některých indonéských ostrovech, na Filipínách, na Tchaj-wanu a na Nové Guinei. Druhotný výskyt byl zaznamenán i na Seychelách.
Ekologie: Provází tropické poloopadavé lesy v územích ovlivňovaných monzunem, i deštné lesy stabilního tropického klimatu. Nejčastěji roste jako epifyt, méně často ve štěrbinách skal.
Dendrobium crumenatum
Popis: Bylina s poněkud zploštělými, 20–50(–70) cm dlouhými olistěnými stonky. Listy jsou dvouřadé, asi 6 cm dlouhé a 2,5 cm široké, kožovité, na vrcholu tupé. Květy jsou obvykle jednotlivé, stopkaté, bílé, mají asi 5 cm v průměru, příjemně voní; horní okvětní lístek je asi 2 cm dlouhý, 2 vnější postranní jsou ještě poněkud větší, vnitřní 2 okvětní lístky jsou poměrně úzké, dolní pysk je 3laločný, prostřední lalok má poněkud zvlněný okraj; sloupek je asi 3 mm dlouhý. Plodem je tobolka.
Využití: Občas pěstovaná okrasná rostlina pro ozdobné, velmi vonné květy.
Ohrožení a ochrana: Druh (stejně jako celá čeleď Orchidaceae) podléhá ochraně mezinárodní úmluvy CITES.
Dendrobium crumenatum
Dendrobium crumenatum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 7. 2. 2011 (Seychely, národní park Morne Seychellois, Trois Frères).