Syn.: Aeschynomene gangetica (L.) Poir., Desmodium cavaleriei H. Lév., Hedysarum gangeticum L., Meibomia gangetica (L.) Kuntze, Pleurolobus gangeticus J. St.-Hil.
Česká jména: stužkovec (Presl 1846)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Desmodium gangeticum
Rozšíření: Druh tropických oblastí Starého světa, je rozšířen v západní i východní tropické Africe, vyskytuje se v Indii, Thajsku a Indočíně, stejně tak v jižní Číně, na Filipínách i v Indonésii, zasahuje až na Papuu-Novou Guineu a na sever Austrálie. Jen zdomácnělý je zřejmě na Madagaskaru, jako zavlečený je uváděn rovněž z karibské Jamajky.
Ekologie: Roste v tropických galeriových lesích, lesních lemech a křovinách, často také v sekundární vegetaci, objevuje se na stanovištích narušovaných lidskou činností, na navážkách a skládkách, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1800 m.
Desmodium gangeticum
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř dosahující výšky okolo 100(–150) cm, s větvemi vystoupavými až přímými, jemně chlupatými. Listy jsou střídavé, řapíkaté, čepele jsou tvarově poměrně variabilní, úzce eliptické až kopinaté či vejčité, 3–13 cm dlouhé a 2–7 cm široké, na bázi zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu špičaté, na líci lysé, jen na střední žilce chlupaté, na rubu řídce chlupaté. Květenství je terminální i axilární, hroznovité, někdy i latnaté, 10–30 cm dlouhé; kalich je asi 2 mm dlouhý, zelený až načervenalý, 4cípý, kališní cípy jsou o něco delší než korunní trubka; koruna je bělavá, růžová až purpurová, 3–4 mm dlouhá, pavéza je obvejčitá, křídla jsou podlouhlá, člunek úzce obvejčitý. Plodem je zaškrcovaný a mírně zakřivený struk, až 2 cm dlouhý, se 6–8 články.
Využití: Kořeny a listy této rostliny se používají v tradiční medicíně, slouží například k čištění ran a vředů, taktéž k utišování bolestí hlavy a zubů, pomáhají údajně léčit dokonce i ledviny a žlučník.
Desmodium gangeticum
Desmodium gangeticum
Desmodium gangeticum
Desmodium gangeticum
Fotografoval Mário Duchoň, dne 20. 2. 2013 (Indonésie, Sumatra, Aceh, okolí města Calang).