DESMODIUM TRIFLORUM (L.) DC. – stužkovec

Syn.: Aeschynomene triflora Poir., Desmodium albiflorum Cordem., Desmodium bullamense G. Don, Desmodium caespitosum Bojer, Desmodium granulatum Walp., Desmodium stipulaceum Burm. f., Hedysarum granulatum Schum. et Thonn., Hedysarum stipulaceum Burm. f., Hedysarum triflorum L., Hippocrepis humilis Blanco, Meibomia triflora (L.) Kuntze, Nicolsonia reptans Meisn., Nicolsonia triflora Griseb., Pleurolobus triflorus (L.) J. St. Hil., Sagotia triflora (L.) Duchass. et Walp.
Česká jména: stužkovec (Presl 1846)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Desmodium triflorum

Rozšíření: Druh byl popsán z Indie, avšak v současnosti je rozšířen pantropicky, od Střední a severu Jižní Ameriky přes tropickou Afriku, Madagaskar, jihovýchodní Asii až po severní Austrálii a ostrovy v Pacifiku. Místy jeho výskyt zasahuje i do subtropů, například na jih USA (Louisiana a celá Florida) nebo na Tchaj-wan.

Ekologie: Roste ve světlých borových i poloopadavých lesích a jejich lemech, v okolí lidských sídel – tedy na rumištích, opuštěných políčkách, v příkopech podél cest apod. Vyskytuje se na slunných stanovištích, na všech typech půd. Na místech s nezapojenou vegetací se velice rychle rozrůstá tak, že zakořeňuje v uzlinách doširoka rozprostřených stonků. Brzy dokáže pokrýt poměrně rozsáhlé plochy. Protože obohacuje půdu dusíkem, je občas využíván jako zelené hnojení, podobně jako ostatní představitelé tohoto rodu.

Desmodium triflorum

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou plazivou, bohatě větvenou, dlouhou 15–45 cm, v příhodných podmínkách postupně v uzlinách zakořenující, dosahující výšky sotva 10 cm nad terénem. Lodyhy jsou hnědočervené, chlupaté. Krátce řapíkaté listy jsou trojčetné, řídce chlupaté, jednotlivé lístky jsou obsrdčité, dlouhé maximálně 10 mm, široké až 9 mm, s klínovitou bází, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené nebo vykrojené, koncový lístek je vždy větší. Květy vyrůstají z paždí listů v řídkých hlávkách nebo jednotlivě, nanejvýše po 4, jsou fialově až růžově zbarvené, 4–5 mm dlouhé, s květní stopkou o délce 10–15 mm. Kalich je hustě chlupatý, 5 kališních lístků je úzce kopinatých, pavéza je široce obsrdčitá, křídla eliptická, člunek srpovitý, delší než křídla. Plodem je struk s krátkými, zahnutými chlupy, o rozměrech 17 × 2,3 mm, se 3–7 semeny.

Využití: V jihovýchodní Asii je rostlina využívána v tradiční lidové medicíně. Listy jsou mírně projímavé, používají se pro úpravu činnosti střev a při nadýmání, stejně jako odvar z kořenů. Rozdrcené listy jsou aplikovány také na vyrážky a nehojící se rány. Odvar z kořenů se používá i při lidové léčbě astmatu, oficiální medicína ale tento druh rostliny v této indikaci nevyužívá. Přesto je na různých léčitelských webech v Evropě i USA k tomuto účelu za drahé peníze nabízena.
Rostlina poskytuje chutnou píci hospodářským zvířatům, bohužel neposkytuje dostatečně velké výnosy, aby se jí vyplatilo pěstovat. Údajně obzvláště chutná drůbeži, hlavně kuřatům.
Místy je využívána jako zelené hnojení na dočasně ladem ležících políčkách.

Poznámka: Rod Desmodium je velmi početný, zahrnuje okolo 330 druhů.

Desmodium triflorum
Desmodium triflorum
Desmodium triflorum

Fotografováno dne 26. 1. 2015 (Srí Lanka, okolí Unawatuny).