Den jako malovaný, voňavý, sluníčkem prohřátý a hned po červánkách a medu nejkrásnější jsme zažili včera, tedy 31. května 2014, při Dětském dni s Botany v Mnichově Hradišti.
Mnichovo Hradiště
Kouzelný mnichovohradišťský zámek se stal svědkem radovánek dětí, které se sem za námi sjely z celé naší vlasti. Některé dorazily už brzy ráno. Ty začaly hned malovat libovolný motiv ze zámecké zahrady – nejkrásnější obrázky byly už odpoledne odměněny cenami. Ale děti jistě zajímalo především, kdo zvítězil ve výtvarné soutěži Malujeme s Botany, která probíhala prostřednictvím našich internetových stránek během minulých měsíců a celkově se jí zúčastnilo 56 soutěžících. A proto nic neodkládejme a oceněné ohlašme i na tomto místě!
Mnichovo Hradiště
V kategorii předškoláků získal 1. místo Vašík Čapek, druhá příčka patřila Berenice Rusnákové, třetím místo porota přiřkla prstíkové malbě malinké Helenky Zahradníkové.
Hojně zastoupená kategorie mladších žáků našla svou vítězku v Hance Čapkové, druhé místo získala fotbalistka Natálie Rakouská, na stupínku třetím skončil barvomilný Hugo Havlíček.
A je tady pořadí kategorie starších žáků! První místo právem patří Viktorii Štěpánové z Brna, druhou pozici zaujala Dagmar Ježková z Nejdku, třetí místo si odnáší Helena Brojírová z Prachatic.
Všem oceněným gratuluje! Ale my, kteří jsme do Hradiště přijeli, vlastně dobře víme, že nakonec si ze soutěže něco odnesli úplně všichni!
Mnichovo Hradiště
Vyhlášením vítězů totiž náš sluníčkovatý den v Hradišti vůbec neskončil! Hned jsme vyrazili i na procházku zámeckým parkem. Teta Míša Vítková pro nás připravila perfektní soutěž o rostlinách, prověřila znalosti všech dětí (a možná i jejich rodičů). Takže soutěžilo se dál. Dozvěděli jsme se díky tetě Míši spoustu nových věcí o kytičkách, ukázala nám některé druhy rostlin přímo na loukách u zámku, povyprávěla nám mnohé zajímavosti i celé příběhy. Děti za každou odpověď dostaly jeden obrázek. Pokud odpověděly na všechny otázky správně, poskládaly z těchto kousků nakonec celý velký obrázek netřesku. A tohle se podařilo úplně všem! Je senzační, jak máme chytré děti!
Mnichovo Hradiště
Pak přišlo vyhlášení vítězů kreseb, které děti vytvořily ráno přímo v Hradišti – to se odehrálo v historické Sale terreně. A tam si také děti mohly osahat zkameněliny rostlin, které jim Botaňáci přinesli ukázat. Viděly kapradiny, přesličky a plavuně z prvohor, ale i třetihorní listnáče a jehličnany – inu, pravěk nejsou jen dinosauři. A to celé v doprovodu nádherných barokních maleb v Sale terreně, které jsme si pochopitelně náležitě prohlédli taky.
Mnichovo Hradiště
I potom se našly děti, které ještě chtěly malovat celou tu nádheru kolem – a tak se zase malovalo! A kdo chtěl, šel si prohlédnout zámek, anebo ještě se prošel parkem. Prostě byl to den jako malovaný a zároveň plný malování, různých kytiček a historických památek.
Mnichovo Hradiště
Náš upřímný dík patří zaměstnancům státního zámku v Mnichově Hradišti, především bychom chtěli velmi poděkovat laskavému kastelánovi Radovanu Chmelovi. Tak nádherné místo k pořádání naší akce, které nám propůjčili, dalo celému dni punc výjimečnosti až pohádkovosti.
Mnichovo Hradiště
A jak tento den viděly děti? Tak na to se podívejte sami, na následujících obrázcích to uvidíte nejlépe. Představujeme vám všechny porotou oceněné obrázky z malování, které proběhlo přímo v zámecké zahradě.
DětiDěti
DětiDěti
DětiDěti
DětiDěti
DětiDěti
Fotografovali Věra Svobodová a Ladislav Kovář.

Organizátoři a sponzoři soutěže:

PS
Zámek Mnichovo Hradiště
PS
Sponzor akce
PS
MŽP