Syn.: Crepis dianthoseris (Sch. Bip. ex A. Rich.) N. Kilian et al., Crepis nivalis Schweinf. et Asch., Homalocline schimperi (Sch. Bip. ex A. Rich.) Sch. Bip. ex Schweinf., Nannoseris schimperi (Sch. Bip. ex A. Rich.) Hedberg, Sonchus dianthoseris Chiov.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Dianthoseris schimperi
Rozšíření: Vyskytuje se ve vysokohořích východní Afriky v Eritreji (Asmara), Etiopii (Simienské hory), Keni (Mt. Kenya), Ugandě (Mt. Elgon) a Tanzánii (Kilimandžáro).
Ekologie: Provází nízké xerofilní trávníky nad horní hranicí lesa, roste v nadmořské výšce 3850–4400 m.
Dianthoseris schimperi
Popis: Vytrvalá mléčící bylina s kolmým dřevnatým oddenkem. Listy jsou uspořádány do přízemní růžice a přiléhají těsně k zemi, jsou kopinaté, 2–7 cm dlouhé a 0,5–2 cm široké, na bázi klínovitě zúžené do krátkého křídlatého řapíku, celokrajné nebo drobně oddáleně zubaté, na vrcholu hrotité, lysé nebo na rubu řídce chlupaté, s výraznou ztloustlou střední žilkou. Úbory jednotlivé nebo méně často v párech, téměř přisedlé ve středu růžice nebo na stvolech až 1,5 cm dlouhých; zákrov je 1,2–1,8 cm dlouhý, zákrovní listeny jsou nestejné, kopinaté, 1,1–1,8 cm dlouhé, tupé, pod špičkou drobounce brvité; všechny květy jsou oboupohlavné, jazykovité, žluté, s 5,3–7 mm dlouhou trubkou a 1,5–4 mm dlouhou ligulou. Nažky jsou úzce elipsoidní, zploštělé, asi 2,5 mm dlouhé, tmavohnědé, jemně žebrované, lysé; chmýr je 6,5–10 mm dlouhý, sněhově bílý.
Poznámka: Podle nejnovějších molekulárně biologických šetření by měl být tento druh přeřazen do rodu Crepis; zdá se, že je nejblíže příbuzný mediteránní a středoevropské skupině kolem druhů Crepis vesicaria a Crepis alpestris.
Druhové jméno připomíná německého botanika G. H. W. Schimpera.
Dianthoseris schimperi
Dianthoseris schimperi
Dianthoseris schimperi
Fotografováno dne 31. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains National Park, Bwahit).