DICHAETANTHERA LANCIFOLIA H. Perrier

Čeleď: Melastomataceae Juss. – odulovité
Dichaetanthera lancifolia
Rozšíření: Madagaskarský endemit, roste v malém území na východních svazích hlavního hřebene v provincii Toamasina. Rod Dichaetanthera čítá asi 35 druhů, rozšířených z menší části v kontinentální Africe, větší podíl (téměř 30 druhů) jsou endemity Madagaskaru.
Ekologie: Roste ve vlhkých deštných lesích na návětrné straně hor, pravidelně svlažované monzuny, v nadmořské výšce kolem 500 m.
Dichaetanthera lancifolia
Popis: Stálezelený keř, letorosty jsou červenohnědé, pokryté drobnými brvami. Listy jsou vstřícné, tlusté, kožovité, kopinaté, 6,5–11 cm dlouhé a 1,5–3 cm široké, tmavozelené, lysé, s 5 hlavními žilkami, z nichž postranní jsou obloukovité a souběžné s žilkou hlavní, vnější pár je výrazně slabší, na bázi klínovité až zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu špičaté; řapík je 1–1,5 cm dlouhý. Květenství jsou postranní vrcholičnaté laty; květní stopky jsou 1–1,5 mm dlouhé, lysé; květy jsou 4četné, češule je asi 4 mm dlouhá a 3,5 mm široká, na vrcholu s široce trojúhelníkovitými, asi 1 mm dlouhými kališními lístky; korunní lístky jsou volné, téměř okrouhlé, asi 7 mm dlouhé, růžové; tyčinek je 8, uspořádaných do podkovovitého útvaru, konektiv je vidlicovitě rozčleněný, velmi prodloužený; semeník je spodní, 4pouzdrý, čnělka je asi 1 cm dlouhá, obloukovitě zahnutá. Plodem je tobolka.
Dichaetanthera lancifolia
Dichaetanthera lancifolia
Dichaetanthera lancifolia
Fotografovala Ljuba Procházková, dne 5. 11. 2014 (Madagaskar, NP Andasibe-Mantadia).