Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Dietes grandiflora
Rozšíření: Jihoafrické pobřeží Indického oceánu – jihovýchodní Kapsko a jižní oblasti Kwazulu-Natal. Jako okrasná rostlina se pěstuje v zahradách subtropických i tropických oblastí celého světa. Ze šesti druhů tohoto rodu se jich pět vyskytuje přímo v jižní Africe, jeden pak na ostrovech v Tasmanově moři (mezi Austrálií a Novým Zélandem).
Ekologie: Ve své domovině roste v lesních lemech, na okrajích křovin a podél vodních toků. Na jihu Afriky kvete od listopadu do ledna, na severní polokouli začátkem jara.
Popis: Vytrvalá bylina, listy v trsech, mečovité, až 1 m dlouhé a 2 cm široké, květy na vysokých stoncích, výrazné, až 10 cm široké, okvětní lístky bílé se žlutými proužky a světle fialové. Plodem je tobolka.
Záměny: V jižní Africe vedle rodu Dietes najdeme i značně podobné rostliny rodu Moraea – ty se od rodu Dietes, který se vyznačuje podzemním oddenkem, odlišují podzemní hlízkou.
Poznámka: Bývá vysazován také do zahrad a parků, snadno se množí semeny. V klimatických podmínkách střední Evropy nelze tento druh pěstovat celoročně v exteriéru.
Dietes grandifloraDietes grandiflora
Dietes grandiflora
Fotografováno dne 26. 3. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, park v Puerto de la Cruz).