DIOSPYROS KAKI Thunb. – tomel japonský

Syn.: Embryopteris kaki (Thunb.) G. Don
Česká jména: tomel žapanský (Presl 1846), tomel japonský, churma, kaki (Mareček 1996)
Čeleď: Ebenaceae Gürke – ebenovité

Diospyros kaki

Rozšíření: Čína, Tchaj-wan, naturalizován v Japonsku. Pěstuje se v mnoha oblastech světa (např. jihovýchodní i jihozápadní Asie, Brazílie, USA). V Evropě pěstován od poloviny 19. století ve Středozemí, ale i na Krymu. U nás v Polabí a na jižní Moravě.

Ekologie: V domovině primární i sekundární lesy, křoviny na horských svazích, nezřídka je těžké určit, zda se jedná o rostliny původní, či zplanělé.

Diospyros kaki

Popis: Strom 3–10 m vysoký, s určitou mírou mrazuvzdornosti. Větve hnědé s bělavými čočinkami. Listy střídavé, krátce řapíkaté, vejčité nebo eliptické, celokrajné, 8–20 cm dlouhé, tmavozelené, tuhé, na podzim se barví do červena. Květy vyrůstají v úžlabí listů, jednopohlavné, zřídka oboupohlavné, čtyřčetné. Samičí květy většinou jednotlivé, zpravidla vyrůstají na loňských letorostech, kalich vytrvalý, kožovitý, čtyřčetný, koruna zvonkovitá, nažloutlá, se svrchním semeníkem a chlupatými čnělkami. Samčí květy menší, jednotlivé nebo po 2–3, s mnoha tyčinkami a plstnatým kalichem. Kvetou v dubnu až květnu. Plodem je kulovitá, zploštělá nebo protáhlá bobule, 5–10 cm velká, v době zralosti oranžová, někdy nahnědlá nebo červenající, s vytrvalým kalichem. Plody mají hladkou, ojíněnou pokožku, dužina je oranžová a podle zralosti mazlavé konzistence, semena elipsoidní, hnědá, plochá, kultivary bývají bezsemenné. Plody dozrávají koncem podzimu.

Diospyros kaki
Diospyros kaki
Diospyros kaki
Diospyros kaki
Diospyros kaki

Využití: Pěstuje se pro plody, které mají vysoký obsah vitamínu C. K nám se dováží nezcela zralé plody, které se musí nechat dojít. Nezralé plody jsou vzhledem k vysokému obsahu tříslovin natrpklé. Prodává se pod jménem kaki, churma, jam či sharon. Plody se kromě přímé konzumace i suší, zamrazují nebo zpracovávají na marmelády, sirupy i víno. Poskytuje také tvrdé a dekorativní dřevo.

Poznámka: Jako podnož je často využíván příbuzný mrazuvzdornější tomel obecný (Diospyros lotus), který má drobnější plody a pochází z Přední Asie. U nás pěstované rostliny jsou roubovány na tomel viržinský (Diospyros virginiana) nebo se jedná o jejich křížence.

Diospyros kaki
Diospyros kaki
Diospyros kaki

Fotografovali Naďa Gutzerová, ve dnech 29. 9. a 3. 10. 2011 (Chorvatsko, Blato; ostrov Hvar, Vrboska), 25. 6. 2021 (Česko, Chrudim – květ); Vít Grulich, dne 15. 5. 2011 (Turecko, Antalya, údolí Gökdere).