Syn.: Dischisma hispidum Sweet, Hebenstretia alba J. Jacq., Hebenstretia albiflora Link, Hebenstretia ciliata P. J. Bergius, Hebenstretia hispida Lam.
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Dischisma ciliatum
Rozšíření: Roste v Jihoafrické republice v provinciích Northern (v jihozápadní části), Western a Eastern Cape, na východ se areál rozkládá až po Port Elizabeth.
Ekologie: Vyskytuje se na kamenitých svazích, vystupuje do nadmořské výšky 1200 m.
Popis: Přímý nebo vystoupavý polokeřík, dorůstá výšky asi 40 cm. Listy jsou převážně střídavé, přisedlé, čárkovitě obkopinaté, na okraji oddáleně zubaté. Květenství je koncové, husté, prodloužené, klasnaté; kalich je dvoupyský, srostlý s listenem, kališní cípy jsou na okrajích hustě odstále brvité; čistě bílá koruna má krátkou nálevkovitou korunní trubku, 4 korunní cípy směřují nahoru a tvoří jediný (horní) pysk; tyčinky jsou 4, dvoumocné, 2 delší jsou nápadně vyniklé z korunní trubky; gyneceum tvoří svrchní dvoupouzdrý semeník a válcovitá čnělka. Plodem je tobolka, v každém pouzdře je pouze jediné semeno.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je zařazen mezi taxony vyžadující pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Rod Dischisma obsahuje celkem 11 druhů, rozšířených v Namibii a v jihozápadní části Jihoafrické republiky.
Dischisma ciliatumDischisma ciliatum
Dischisma ciliatumDischisma ciliatum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 14. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Gansbaai, rezervace Grootbos).