DISTERIGMA EMPETRIFOLIUM (Kunth) Nied.

Syn.: Disterigma epacridifolium (Benth.) Nied., Disterigma leiopodandrum S. F. Blake, Disterigma margaricoccum S. F. Blake, Disterigma penaeoides (Kunth) Nied., Metagonia empetrifolia (Kunth) Nutt., Metagonia penaeoides (Kunth) Nutt., Vaccinium empetrifolium Kunth, Vaccinium epacridifolium Kunth, Vaccinium penaeoides f. densa Wedd., Vaccinium penaeoides f. empetrifolia (Kunth) Wedd., Vaccinium penaeoides var. epacridifolium (Kunth) Wedd.
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Disterigma empetrifolium
Rozšíření: Jihoamerický druh, areál se táhne v Andách od západní Venezuely přes Kolumbii, Ekvádor a Peru až do Bolívie.
Ekologie: Roste na různých stanovištích ve formaci páramo, na vlhkých nebo kamenitých místech, na skalkách, často v nízkých křovinách tvořených druhy rodu Polylepis, Loricaria nebo Gynoxys. Lokality leží v nadmořské výšce 2500–4500 m.
Disterigma empetrifolium
Popis: Nízký stálezelený keříček, v nižších polohách dorůstá výšky asi 0,5 m, výše tvoří poduškovité polštáře sotva 5 cm vysoké; větvičky jsou téměř oblé, někdy chlupaté. Listy jsou střídavé, téměř přisedlé, vejčité až kopinaté, 5–12 mm dlouhé a 2–5 mm široké, kožovité, na bázi obvykle zaokrouhlené, nezřetelně vroubkované, na vrcholu tupě špičaté. Čtyřčetné květy vyrůstají obvykle jednotlivě v paždí listů; květní stopky jsou 0,5–11 mm dlouhé; kališní cípy jsou asi 4 mm dlouhé, špičaté, obvykle brvité; koruna je protáhle baňkovitá, 6–9 mm dlouhá, na vrcholu s 4 drobnými zoubky, světle nebo sytě růžová; tyčinek je 8, volných; semeník je spodní. Plodem je bělavá nebo zelenavá kulovitá bobule o průměru 8–11 mm.
Poznámka: K rodu Disterigma je v současnosti započítáváno 39 akceptovaných druhů, všechny se vyskytují v horských oblastech Střední a Jižní Ameriky, od jižního Mexika po Panamu, od Guyany přes Kolumbii po Bolívii.
Disterigma empetrifolium
Disterigma empetrifolium
Disterigma empetrifolium
Fotografoval Mário Duchoň, dne 2. 3. 2014 (Ekvádor, Parque nacional El Cajas).