Čeleď: Stylidiaceae R. Br. – sloupatkovité
Donatia novae-zelandiae
Rozšíření: Druh Jižního ostrova Nového Zélandu a australské Tasmánie.
Ekologie: Roste na vlhkých horských a subalpínských svazích, na horských mokřinách, v nejjižnější části areálu sestupuje i do nižších poloh.
Donatia novae-zelandiae
Popis: Poduškovitě rostoucí vytrvalá bylina s lodyhou přímou, až 10 cm dlouhou, bohatě větvenou. Větvičky jsou hustě bíle chlupaté; listy jsou čárkovité až šídlovité, vzpřímené, 5–10 mm dlouhé, dužnaté, na vrcholu tupé, lesklé, na bázi chlupaté. Květy vyrůstají jednotlivě, jsou přisedlé, 5četné, dosahují 8–10 mm v průměru; kalich je asi 1 mm dlouhý, jeho cípy jsou vejčité až trojúhelníkovité, špičaté; korunní lístky jsou vejčité, 2–3 mm dlouhé, poněkud dužnaté, bílé; tyčinky jsou 2, čnělky také 2, zahnuté, blizna je hlavatá. Plodem je tobolka, asi 5 mm dlouhá.
Poznámka: Do čeledi Stylidiaceae je v současnosti řazeno šest rodů. Těžiště jejich areálu se nachází v Austrálii, na Novém Zélandu a v Jižní Americe, několik druhů se vyskytuje i v jihovýchodní Asii. K rodu Donatia patří kromě zde představovaného druhu ještě jihoamerický druh Donatia fascicularis.
Donatia novae-zelandiae
Donatia novae-zelandiae
Donatia novae-zelandiae
Fotografoval Mário Duchoň, dne 4. 1. 2017 (Nový Zéland, South Island, Kahurangi National Park, Gouland Downs).