Syn.: Drosera dietrichiana Rchb. f.
Čeleď: Droseraceae Salisb. – rosnatkovité
Drosera burmanni
Rozšíření: Pochází z jižní a jihovýchodní Asie, kde se vyskytuje od Srí Lanky až po Tchaj-wan, Filipíny a Indonésii. Přesahuje i na Novou Guineu, do Mikronésie a na sever a východ Austrálie. Udávaný výskyt v Japonsku se týká příbuzných druhů. Byla zavlečena na Nový Zéland.
Ekologie: Vyskytuje se v subtropech a tropech na narušených, spíše vlhkých a přistíněných místech s volnou půdou a nevelkým zápojem jiných rostlin. Vystupuje až do nadmořské výšky okolo 1200 m.
Drosera burmanni
Popis: Jednoletá nebo dvouletá velmi drobná bylina se zkrácenou, sotva 1 cm dlouhou lodyhou, s tenkými kořeny a bez podzemních zásobních orgánů. Listy tvoří plochou přízemní růžici o průměru do 2 cm, jsou krátce řapíkaté až téměř přisedlé, klínovité až obvejčitě kopisťovité, 6–10 mm dlouhé a 5–7 mm široké, pokryté červenými stopkatými žlázkami (tentakulemi); palisty přirůstají k bázi listu. Květenství tvoří 1–2 úžlabní hrozny na stvolu 6–10(–22) cm dlouhém, nese 2–10(–19) květů; květní stopky jsou přímo odstálé, 1–7 mm dlouhé; kališní lístky jsou podlouhlé, 2–3 mm dlouhé, na bázi srostlé; korunní lístky jsou obvejčité, asi 4 mm dlouhé a 2–3 mm široké, bílé až červené nebo světle fialové; tyčinek je 5; semeník je lysý, čnělek je 5(–6), 2–3 mm dlouhých. Plodem je tobolka, otvírá se chlopněmi; početná semena jsou tmavohnědá až černá.
Využití: Podobně jako jiných rosnatek, tak i tohoto druhu se využívá při léčení nemocí horních cest dýchacích – slizovité látky, které obsahuje, usnadňují odkašlávání.
Poznámka: Johannes Burman (1707–80) byl nizozemský lékař a botanik, přítel Carla Linnéa. Ve svých knihách zpracoval mnoho materiálu sběratelů, kteří působili především v jižní Africe, na Ceylonu a v Indonésii, jakož i na Antilách.
Drosera burmanniDrosera burmanni
Drosera burmanni
Drosera burmanniDrosera burmanni
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 23. 1. a 1. 2. 2018 (Palau, Babeldaob, Ngaremlengui, Imeong a Melekeok).