Čeleď: Droseraceae Salisb. – rosnatkovité
Drosera hilaris
Rozšíření: Endemit Jihoafrické republiky, kde roste pouze v provincii Western Cape, a to na Kapském poloostrově a dále v území na východ od Kapského Města do okolí městečka Hermanus.
Ekologie: Roste na vlhkých místech na kamenitých svazích, často na stanovištích ovlivňovaných častými mlhami.
Drosera hilaris
Popis: Drobná vytrvalá masožravá bylina; na krátkém stonku nese růžici listů. Listy jsou úzce obkopinaté, až 7 cm dlouhé a 0,9 cm široké, na bázi plynule zúžené, s nezřetelným řapíkem, s tentakulemi, a kromě nich na bázi na spodní straně rezavě nebo bělavě chlupaté, na líci krátce žláznaté; palisty jsou štětinovité, nezřetelné. Stvol vyrůstá v paždí listů, je 15–25(–50) cm vysoký, nese 6–12 květů; květní stopky jsou velmi krátké; kališní lístky jsou vejčitě kopinaté, asi 6 mm dlouhé; korunní lístky jsou volné, široce obvejčité, 1–1,5 cm dlouhé, růžovofialové až červenopurpurové, na vrcholu někdy vykrojené; 5 tyčinek je krátkých; semeník je svrchní, čnělka je dělená na větší počet ramen. Semena jsou vřetenovitá, 0,5 mm dlouhá.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam Jihoafrické republiky tento druh hodnotí jako vyžadující pozornost (LC – least concern).
Drosera hilarisDrosera hilaris
Drosera hilaris
Drosera hilaris
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Table Mountain National park, Hout Bay, Eastern Fort).