DURANTA ERECTA L.

Syn.: Duranta plumieri Jacq., Duranta angustifolia Salib., Duranta dentata Pers., Duranta ellisiae Jacq., Duranta erecta var. alba (Mast.) Caro, Duranta erecta var. grandiflora (Moldenke) Caro, Duranta inermis L., Duranta integrifolia Tod., Duranta latifolia Salisb., Duranta macrodonta Moldenke, Duranta microphylla Willd., Duranta plumieri var. alba Mast., Duranta plumieri var. ellisia (Jacq.) Wodrow, Duranta plumieri var. glabra Hieron ex. Niederl., Duranta plumieri var. normalis F. M. Bailey, Duranta plumieri var. strigillosa Schauer, Duranta plumieri f. variegata F. M. Bailey, Duranta racemosa Mill., Duranta repens L., Duranta repens f. acuminata Kuntze, Duranta repens f. acuta (L.) Kuntze, Duranta repens f. alba (Mas.) Matuda, Duranta repens var. alba (Mas.) L. H. Bailey, Duranta repens var. canescens Moldenke, Duranta repens f. canescens Moldenke (Moldenke), Duranta repens var. ellisia (F. M. Bailey) Domin, Duranta repens var. ellisiae (Jacq.) R. R. Fernandez, Duranta repens var. glabrifolia Kuntze, Duranta repens var. grandiflora (Moldenke) Moldenke, Duranta repens f. integrifolia (Tod.) Moldenke, Duranta repens var. lopez-palacii Moldenke, Duranta repens f. microphylla (Wild) Moldenke, Duranta repens var. microphylla (Wild) Moldenke, Duranta repens var. multidentata Kuntze, Duranta repens var. mutissi Kuntze, Duranta repens f. obtusifolia Kuntze, Duranta repens var. paucidentata Kuntze, Duranta repens var. serrata Moldenke, Duranta repens f. serrata (Moldenke) Moldenke, Duranta repens f. variegata (F. N. Bailey) Domin, Duranta repens f. variegata (L. H. Bailey) Moldenke, Duranta repens var. variegata L. H. Bailey, Duranta repens f. vestita Kuntze, Duranta spinosa Mill., Duranta turbinata Tod., Duranta xalapensis Kunth, Ellisia acuta L.
Čeleď: Verbanaceae Jaume St-Hill – sporýšovité

Duranta erecta

Rozšíření: Střední a Jižní Amerika, od Mexika přes Brazílii (Cerrado, Mata Atlântica) až do severní Argentiny, karibské ostrovy, Bermudy, Galapágy. Za původní je považována i na Florida Keys. Druhotně v tropech i subtropech, v USA poloostrov Florida, Texas, Louisiana, Arizona, Kalifornie, Havaj, v Tichém oceánu Samoa, Guam, Fidži, Francouzská Polynésie. Za invazní druh je pokládána v Austrálii, Číně, jižní Africe.

Ekologie: V křovinách na suchých skalnatých nebo písčitých místech, často pobřežní oblasti do 100 m n. m., ale v Andách stoupá i výše. Snáší sucho, ale roste lépe při dostatku vláhy. Preferuje slunná místa a vápenec, ale roste i na jiných substrátech.

Popis: Keř nebo menší strom do 6 m výšky, většinou s více kmeny. Borka v mládí světle šedá, ve stáří rozpraskaná. Větve převislé, na koncích většinou trnité, listy jednoduché, vstřícné, světlezelené, oválné nebo obvejčité, celokrajné nebo mírně zubaté v horní části, dlouhé 1,5–8 cm. Květy oboupohlavné, v latách na koncích větviček, koruna trubkovitá, pětičetná, fialová nebo i bílá, do 12 mm v průměru. Plody žluté nebo žlutooranžové peckovice, v průměru 1 cm velké. Plodenství převislé na koncích větviček.

Využití: Vysazuje se jako okrasná dřevina, jako solitéra, ale i do skupin nebo plotů. Kvetoucí stromy lákají motýli a kolibříky, ale aby bohatě kvetly, je třeba je prořezávat.
Ve své domovině se plody v malém množství používají na odčervení, extrakt z listů má antimalarické účinky. Plody a listy obsahují saponiny, které způsobují zvracení a průjmy. Jsou známy otravy plody u dětí, dále u koček a psů. Také případy podráždění pokožky.

Poznámka: Rodové jméno připomíná italského botanika Castora Duranta (1529–90).

Duranta erecta
Duranta erecta
Duranta erecta
Duranta erecta
Duranta erecta
Duranta erecta

Fotografovaly Naděžda Gutzerová, dne 10. 2. 2014 (Španělsko, Barcelona); Vladimíra Loydová, v lednu 2013 (Thajsko, Bangkok, areál královského paláce).