DYSCHORISTE DALYI A. G. Mill.

Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité

Dyschoriste dalyi

Rozšíření: Nevelký areál se rozkládá na východě Arabského poloostrova v Jemenu (Mahra) a jižním Ománu (Dhofar).

Ekologie: Vyskytuje se na stanovištích ovlivněných monzunem, nejčastěji na kamenitých místech v křovité savaně s dominantní dřevinou Anogeissus dhofarica, ale i na okrajích pastvin a cest. Vystupuje až do nadmořské výšky 1200 m.

Dyschoriste dalyi

Popis: Nízký polokeřík, dorůstá výšky až 30 cm. Listy jsou vstřícné, vejčité, 1–4 cm dlouhé a 0,5–3 cm široké, velmi jemně brvité, na bázi klínovitě zúžené do krátkého řapíku, celokrajné nebo chobotnatě zvlněné, špičaté. Květy jsou jednotlivé nebo po 2–3 v paždí listů; listeny jsou čárkovité, asi 7 mm dlouhé; kalich je hluboce rozeklaný do 5 stejných, čárkovitě kopinatých, 7–10 mm dlouhých cípů; koruna je s velmi úzkou trubkovitou bází, výše zvonkovitě rozšířená, téměř pravidelná, 1,5–3,5 cm dlouhá, bělavá nebo světle růžová, na vnitřní straně s tmavšími proužky a skvrnami; tyčinky 4, z nichž 2 vyčnívají do ústí koruny; semeník je dvoupouzdrý, s 2 vajíčky v každém pouzdře. Plody jsou válcovité tobolky 1–1,5 cm dlouhé; semena jsou diskovitá, chlupatá.

Poznámka: Do rodu Dyschoriste se řadí asi 65 tropických druhů, rostou v Americe, Africe i Asii. Tento druh byl popsán teprve v roce 1988, v rámci rodu je zřejmě značně izolovaný.

Dyschoriste dalyi
Dyschoriste dalyi
Dyschoriste dalyi
Dyschoriste dalyi

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 20. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Itin).