EDRAIANTHUS GLISICII Černjavski et Soška – modroušek

Syn.: Protoedraianthus majae Lakušić
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité

Edraianthus glisicii

Rozšíření: Ilyrsko-balkánský endemit, roste jen v Černé Hoře v kaňonu řeky Tary v národním parku Durmitor a v sousední horské skupině Sinjajevina.

Ekologie: Stanovištěm jsou skalní štěrbiny a terásky kolmých skal na přistíněných místech, často v severovýchodní expozici, nesnese sluneční úpal. Extrémním stanovištěm jsou štěrbiny skal ve vjezdu do silničního tunelu. Kvete od května do července.

Edraianthus glisicii

Popis: Vytrvalá nízká trsnatá bylina s nevětvenými, hustě olistěnými lodyhami, přímými i převislými. Listy jsou přisedlé, čárkovité, 0,8–2 cm dlouhé a asi 2 mm široké, na okraji krátce našedle brvité. Pětičetné květy vyrůstají po jednom, jsou podepřené čárkovitě kopinatými listeny; kališní cípy jsou úzce kopinaté, 2–3krát delší než semeník; koruna je úzce zvonkovitá, 1–1,2 cm dlouhá, sytě modrá, uvnitř chlupatá, její cípy jsou přímo odstálé, na okraji brvité, na konci s krátkým hrotem. Plodem je tobolka.

Poznámka: Tento druh má v rámci rodu Edraianthus specifické postavení – vyznačuje se jednotlivými květy. Některými autory je zařazován do samostatného rodu Protoedraianthus.

Edraianthus glisicii
Edraianthus glisicii
Edraianthus glisicii
Edraianthus glisicii

Fotografováno dne 30. 5. 2014 (Černá Hora, kaňon řeky Tary).