EICHHORNIA AZUREA (Sw.) Kunth – tokozelka blankytná

Syn.: Eichhornia aquatica (Vell.) Schltdl., Piaropus azureus (Sw.) Raf., Piaropus tricolor Raf., Piaropus undulatus Raf., Pontederia aquatica Vell., Pontederia azurea Sw., Pontederia tumida Willd. ex Kunth
Čeleď: Pontederiaceae Kunth – modráskovité

Eichhornia azurea

Rozšíření: Tropické oblasti Střední a Jižní Ameriky – od Antil a jihu Mexika přes Venezuelu, Guyany, celou Brazílii a amazonskou část Peru a Bolívie až do severní Argentiny a Uruguaye. Druh byl zavlečen i na jih USA (Florida, jižní Texas), je uváděn také z Indie.

Ekologie: Vodní rostlina, roste při okrajích jezer a pomalu tekoucích vodních toků, od říčních ústí dokáže vystoupat až do nadmořské výšky okolo 800 m.

Eichhornia azurea

Popis: V bahně kořenující nebo někdy i plovoucí bylina. Lodyha je až 100 cm dlouhá, větvená, v uzlinách kořenující. Listy jsou střídavé, ponořené listy jsou přisedlé, úzké, až 10 cm dlouhé a jen 0,5–1 cm široké, nad vodní hladinu vyrůstající listy mají řapíky až 25 cm dlouhé, nenafouklé, čepele jsou okrouhlé až obvejčité, 6–15 cm dlouhé a 6–12 cm široké, na bázi zaokrouhlené nebo klínovité, celokrajné, na vrcholu obvykle zaokrouhlené. Květenství je klasnaté, 4–15 cm dlouhé, 18–40květé, podpírá ho obvejčitý toulec 3–6 cm dlouhý, květy jsou obvykle modré, s výraznou temně fialovou skvrnou a na horním okvětním lístku s drobnou žlutou skvrnkou, dosahují 3,5–5,5 cm v průměru, okvětní lístky jsou na okraji třásnité. Plodem je tobolka až 1 cm dlouhá.

Poznámka: Podobně jako příbuzná tokozelka nadmutá (Eichhornia crassipes) dokáže i tento druh vytvářet husté souvislé porosty, jeho invazivnost se však zatím jeví jako o něco méně problematická.

Eichhornia azurea
Eichhornia azurea
Eichhornia azurea

Fotografováno dne 19. 1. 2016 (Venezuela, delta řeky Orinoko, Boca de Uracoa).