Syn.: Elegia verticillaris (L. f.) Kunth, Equisetum capense Burm. f., Restio verticillaris L. f., Restio verticillatus Spreng.
Čeleď: Restionaceae R. Br. – lanovcovité
Elegia capensis
Rozšíření: Typický druh květenné říše Capensis, roste v Jihoafrické republice především v provincii Western Cape od horské skupiny Cedarberg Mts. až po Kapský poloostrov a pohoří Outeniqua a Swartberg a nepatrně přesahuje i do provincie Eastern Cape.
Ekologie: Vyskytuje se ve formaci fynbos na propustných písčitých půdách s dostupnou podzemní vodou, zejména na návětrných svazích hor a podél potoků, roste i na mokřadech; vystupuje od hladiny moře až do nadmořské výšky 1200 m. Tvoří často rozsáhlé klony rostlin jednoho pohlaví. Kvete na podzim a na jaře, různé klony na téže lokalitě mohou kvést v jinou dobu, semena dozrávají před dalším kvetením. Požáry překonává především obrážením z oddenku.
Elegia capensis
Popis: Vytrvalá dvoudomá trávovitá bylina, dorůstá výšky 1–3 m; tvoří pomocí oddenků rozsáhlé husté porosty; stonky jsou silné, 4–6 mm v průměru, na průřezu okrouhlé, zelené až olivové, hladké nebo jemně rýhované, v nodech se tvoří bohaté svazečky tenkých sterilních postranních větví. Listy jsou přeměněny na volné, opadavé, nezelené pochvy, jsou 3,5–8 cm dlouhé, světle nebo tmavě hnědé, kožovité, na okraji úzce blanitě hnědožlutě lemované, na vrcholu špičaté a s 4–7 mm dlouhým hrotem. Samčí a samičí květenství jsou odlišné. Samčí rostliny tvoří 8–38 cm dlouhou latu tvořenou více než 500 klásky; toulce na postranních větvích jsou drobné, opadavé; klásky jsou na krátkých tuhých stopkách nebo přisedlé, vejcovité až elipsoidní, 3–5 mm dlouhé a 2,5–3,5 mm široké, s 4–10 květy; plevy jsou 0,5–0,9 mm dlouhé, vejčité, zaokrouhlé nebo tupě špičaté; okvětí je 3,5–5 mm dlouhé; pistillodium je přítomno. Samičí květenství tvoří přetrhovaná lata 6–35 cm dlouhá, tvořená 50–100 klásky; Toulce jsou opadavé, delší než klásky, toulce na postranních větvičkách většinou chybějí; klásky jsou 3–5 mm dlouhé, s 25–30 květy, bez sterilních plev; plevy jsou 0,8–1,5 mm dlouhé, vejčité, zaokrouhlené až špičaté; okvětí je 1,6–2,3 mm dlouhé; staminodia chybí; semeník je svrchní, jednopouzdrý, blizny jsou 3, péřité. Plody jsou trojboké, 0,9–2,3 mm dlouhé nažky, masíčko chybí.
Využití: V současné době docela populární okrasná rostlina, hodí se jako solitéra do parkových výsadeb; květenství mají využití v suchých vazbách.
Ohrožení a ochrana: Patří k hojnějším druhům, v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je prezentován mezi taxony vyžadujícími pozornost (LC – least concern).
Elegia capensis
Elegia capensis
Elegia capensis
Elegia capensis
Fotografováno dne 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kirstenbosch National Botanical Garden).