Čeleď: Restionaceae R. Br. – lanovcovité
Elegia spathacea
Rozšíření: Roste na malém území na jihu provincie Western Cape v Jihoafrické republice, v prostoru mezi městečky Hermanus a Riviersonderend, na sever po sedlo Bainskloof.
Ekologie: Vyskytuje se ve formaci fynbos na kyselých pískovcích, vyhledává propustné půdy s dostupnou podzemní vodou, často podél potoků a v plochých depresích; od hladiny moře do nadmořské výšky 1400 m. Tvoří často rozsáhlé kolonie. Kvete od jara do léta, semena dozrávají před dalším kvetením. Po požáru odumírá, na spáleništích dobře klíčí.
Elegia spathacea
Popis: Vytrvalá dvoudomá trsnatá trávovitá bylina, dorůstá výšky 30–80 cm; plazivé oddenky chybějí; stonky jsou tenké, 0,5–1,5 mm v průměru, na průřezu okrouhlé, zelené až olivové, hladké nebo jemně hrbolkaté, nevětvené. Listy jsou přeměněny na nezelené pochvy, jsou opadavé, volné, 2–4,5 cm dlouhé, medově hnědé, kožovité, na vrcholu špičaté, vrcholový hrot 1–8 mm dlouhý, někdy chybí. Samčí rostliny tvoří 1–12 cm dlouhý hrozen nebo latu s 2–20 klásky; toulce jsou vytrvalé, zdéli klásků; klásky jsou na krátkých tuhých stopkách nebo přisedlé, 2–3 mm dlouhé a 1,5–2,5 mm široké, s 4–8 květy; plevy jsou 0,5–1,5 mm dlouhé, vejčité až okrouhlé, zaokrouhlené až tupé; okvětí je 1–1,5 mm dlouhé; pistillodium je přítomno. Samičí květenství tvoří zpravidla přetrhovaný hrozen 3–8 cm dlouhý, tvořený 10–20 klásky; toulce jsou vytrvalé, delší než klásky, toulce na postranních větvičkách jsou často nezřetelné; klásky jsou 3–4,5 mm dlouhé, s 4–12 květy, bez sterilních plev; plevy jsou 0,9–1,5 mm dlouhé, vejčité nebo obvejčité, zakrouhlené; okvětí je 1–1,6 mm dlouhé; staminodia chybí; semeník je svrchní, jednopouzdrý, blizny jsou 3, péřité. Plody jsou trojboké, 1,3–2,6 mm dlouhé nažky, masíčko chybí.
Ohrožení a ochrana: Z hlediska ohrožení je v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) hodnocen jako druh vyžadující pozornost (LC – least concern).
Elegia spathacea
Elegia spathacea
Elegia spathacea
Elegia spathacea
Elegia spathacea
Fotografováno dne 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kirstenbosch National Botanical Garden).