ELEOCHARIS MAMILLATA subsp. AUSTRIACA (Hayek) Strandh. – bahnička bradavkatá rakouská / bahnička rakúska

Syn.: Eleocharis austriaca Hayek, Eleocharis benedicta Beauverd, Eleocharis leptostylopodiata Zinserl., Eleocharis palustris subsp. austriaca (Hayek) Podp.
Čeleď: Cyperaceae – šáchorovité

Eleocharis mamillata subsp. austriaca

Rozšíření: Roste v Evropě, a to především ve vyšších nadmořských výškách (v horách: Pyreneje, Karpaty, hory Balkánu, Alpy, Ural), na západě zasahuje do Británie, na severu do Skandinávie (Norsko), do severozápadního Ruska, na jihu do Španělska, Itálie, na Balkán, na východě přes Ukrajinu, v Rusku zasahuje na jihozápadní Sibiř (Tomsk, Novosibirsk, Krasnojarsk), na Kavkaz a k Altaji.
V Česku se vyskytuje roztroušeně od podhůří do hor, v karpatských a sudetských pohořích a na Šumavě, nejčastějši v Javorníkách a v Podbeskydské pahorkatině.

Ekologie: Roste na mělkých březích stojatých vod, na prameništních loukách. Kvete od května do srpna.

Eleocharis mamillata subsp. austriaca

Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, vysoká 20–50 cm, lodyha je přímá, měkká, za čerstva snadno trhatelná a průsvitná, oblá, obvykle s méně než 20 cévními svazky, o hustotě asi 2–4,5 svazku na 1 mm obvodu stonku, na bázi s listovými pochvami. Listy jsou redukované, asimilační funkci přebírá stonek. Květenstvím je klásek zakončující stonek s hustě nahloučenými, hnědými listeny podepřenými květy, dlouhý asi 0,5–1,5 cm. Hustota jizev na vřeteni klásku je 50–75 na 1 cm. Okvětí je tvořeno 4–6 krátkými štětinkami, blizny jsou dvě. Plodem jsou drobné hnědé nažky s vytvávající rozšířenou bází čnělky, která na nažku dosedá přímo, bez zaškrcení a je kuželovitá, 1–2krát delší než široká.

Záměny: Rozpoznávání bahniček je vzhledem k redukovaným orgánům nesnadné, o druzích z okruhu bahničky bahenní to platí dvojnásob. Bahnička jednoplevá (Eleocharis uniglumis) obvykle roste na jiných stanovištích, odlišení od bahničky bahenní (E. palustris) může být obtížnější. Bahnička bradavkatá má za čerstva měkký, průhledný stonek obvykle s méně než 20 cévními svazky a s jejich nízkou hustotou po obvodu stonku, má též odlišné nasedání stylopodia na nažku. Od bahničky bradavkaté pravé (E. mamillata subsp. mamillata) se bahnička rakouská liší především tvarem zaschlého zbytku čnělky (stylopodium), což je nejlépe vidět při zvětšení.

Ohrožení a ochrana: Patří k ohroženým druhům květeny ČR (C3), zákonem chráněna není.

Eleocharis mamillata subsp. austriaca
Eleocharis mamillata subsp. austriaca
Eleocharis mamillata subsp. austriaca

Fotografováno dne 13. 7. 2014 (Česko, Slezsko, NPP Skalická Morávka).
Za pomoc při determinaci taxonu děkuji Petru Burešovi.