Syn.: Bletia capitata R. Br., Elleanthus capitatus (R. Br.) Cogn., nom. illeg., Elleanthus casapensis (Rchb. f.) Rchb. f., Elleanthus cephalophorus (Rchb. f.) Rchb. f., Elleanthus cephalotus Garay et H. R. Sweet, Elleanthus cynarocephalus (Rchb. f.) Rchb. f., Elleanthus zamorensis Garay, Epidendrum capitatum (Poepp. et Endl.) Sessé et Moc., Evelyna capitata Poepp. et Endl., Evelyna casapensis Rchb. f., Evelyna cephalophora Rchb. f., Evelyna cephalota (Garay et H. R. Sweet) Dudek et Szlach., Evelyna cynarocephala Rchb. f., Evelyna zamorensis (Garay) Dudek et Szlach.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Elleanthus capitatus
Rozšíření: Neotropický druh, vyskytuje se v rozsáhlém území rozkládajícím se od jižního Mexika a Velkých Antil přes celou Střední Ameriku, Venezuelu a Kolumbii až po Guyany a střední Bolívii.
Ekologie: Roste epifyticky, někdy i terestricky v tropických vlhkých lesích, galeriových lesích a lesních lemech, z nížin stoupá až do nadmořské výšky okolo 2700 m, snad i výše.
Elleanthus capitatus
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s lodyhou až 120(–140) cm dlouhou, jednoduchou, olistěnou. Listy jsou střídavé, úzce kopinaté až široce kopinaté, 5–25 cm dlouhé a 1–5,5 cm široké, řasnaté, na vrcholu zašpičatělé. Květenství je terminální, tvoří ho polokulovité hlávky; listeny se střechovitě překrývají, vnější listeny jsou trojúhelníkovité až vejčité, zašpičatělé, až 4 cm dlouhé, lysé, vnitřní listeny jsou kopinaté, špičaté, kratší než listeny vnější; okvětní lístky jsou bělavé, růžové či až purpurové, dorsální vnější okvětní lístek je podlouhle kopinatý, 8–12 mm dlouhý a 2,5–4 mm široký, špičatý, postranní jsou eliptické, 8–12 mm dlouhé a 3–4 mm široké, špičaté, vnitřní okvětní lístky jsou čárkovité, 11–12 mm dlouhé a 1–2 mm široké, špičaté nebo tupé, pysk je skoro okrouhlý, 8–13 mm dlouhý a 8–11 mm široký, na okraji zubatý. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Druh je stejně jako všechny ostatní orchideje chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Elleanthus capitatus
Elleanthus capitatus
Elleanthus capitatus
Fotografoval Mário Duchoň, dne 18. 2. 2014 (Kolumbie, Valle del Cauca, Farallones de Cali).