Syn.: Emilia sonchifolia var. rosea Bello
Česká jména: milostna (Presl 1846)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Emilia fosbergii
Rozšíření: Druh byl popsán z Baham, oblast jeho původu je však nejasná. Vyskytuje se v Asii na Tchaj-wanu, v Tichomoří (Havajské ostrovy, Guam, Marshallovy ostrovy, Severní Mariany, Francouzská Polynésie, Fidži), v Karibiku, na americkém kontinentu na severu od jihovýchodu USA (Florida, Louisiana, Texas), v Jižní Americe přes Brazílii, Bolívii a Ekvádor až po severní Argentinu a Paraguay. V mnoha zemích je považován za invazivní plevel.
Ekologie: Roste v oblasti tropických deštných lesů a tropických listnatých lesů, nejčastěji v nižších a středních výškách 100–1500 m. Převážně ruderální druh, vyrůstá obvykle na vlhčích slunných místech u cest a potoků, na opuštěných polích, na narušených místech městských oblastí.
Emilia fosbergii
Popis: Jednoletá bylina, dorůstající výšky 20–100 cm, lysá nebo řídce pavučinatě chlupatá. Lodyhy jsou vystoupavé až přímé, jednoduché nebo větvené. Dolní listy jsou řapíkaté, obvejčité až obkopinaté, 5–10 cm dlouhé a 3–5 cm široké, řídce chlupaté, okraje částečně zubaté, zužující se k bázi; prostřední lodyžní listy jsou střídavé, objímavé, podlouhlé až podlouhle kopinaté, na okraji mělce až hluboce zubaté, na vrcholu špičaté; horní listy jsou vejčité až kopinaté, zubaté nebo celistvé. Zákrovy jsou válcovité, o průměru 9–14 mm a 1,5–2(–3)krát tak dlouhé, zákrovní listeny v počtu 8–13, květy jsou jen trubkovité, v počtu 50–60, 5četné, přesahují zákrov o 2–4 mm, koruny jsou 1–1,7 mm dlouhé, tmavě růžové až červené. Plodem jsou nažky s chmýrem.
Záměny: Velmi podobná je Emilia sonchifolia, která roste na podobných stanovištích. Má užší zákrov (3–4krát delší než široký), její květy jsou jen nepatrně delší než zákrov, obvykle světle levandulové až fialové barvy a bazální listy jsou hluboce vykrajované. Oba druhy se mohou křížit. Dalším podobným druhem je Emilia coccinea, s většími červenými květy.
Emilia fosbergii
Emilia fosbergii
Emilia fosbergii
Emilia fosbergii
Fotografováno od 8. do 11. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Hawaii a Kauai).