Syn.: Entoloma cucullatum (J. Favre) Bon et Courtec., Entoloma cucullatum (J. Favre) Cetto, Entoloma cucullatum (J. Favre) M. M. Moser, Nolanea cucullata (J. Favre) P. D. Orton, Nolanea pascua sensu Rea, Nolanea verna (S. Lundell) Kotl. et Pouzar, Rhodophyllus cucullatus J. Favre, Rhodophyllus vernus (S. Lundell) Romagn. – zvonovka jarní
Čeleď: Entolomataceae Kotl. et Pouzar – závojenkovité
Entoloma vernum
Rozšíření: Celá eurosibiřská oblast.
Ekologie: Houba roste od března do června na okrajích lesů, zejména pod smrky, nebo na paloucích. Častá je kolem lesních cest.
Popis: Jedná se o menší druh, vysoký asi 10 cm. Zbarvení celé plodnice je šedavé nebo šedohnědé. Klobouk je zprvu zvonovitý s výrazným hrbolem, později rozložený, přičemž hrbol na povrchu je stále zřetelný. Střední část klobouku je světlejší, směrem ke kraji tmavne, kolem okraje je olověně šedý až černý a samotný kraj klobouku je světlý, plstnatý. Lupeny jsou poměrně řídké s plochým zahoubeným ostřím, které začíná pod mírně podhrnutým okrajem pokožky klobouku, u třeně jsou hluboce vykrojené. Třeň je tuhý, vláknitý, někdy zploštělý, po celé délce dutý. Při bázi je bíle plstnatý. Dužnina při poranění tmavne. Výtrusný prach je růžový.
Záměny: Nebezpečná by mohla být záměna za penízovku smrkovou (Strobilurus esculentus), která vyrůstá na stejných místech, při pozorném porovnání znaků lze však toto nebezpečí zcela vyloučit. Některé zdroje připouštějí také záměnu za špičku obecnou (Marasmius oreades). K oběma zmíněným záměnám může dojít při sběru jedlé špičky a penízovky, které se vyskytují hromadně a mezi nimiž může být závojenka vtroušena.
Využití: Prudce jedovatá houba.
Entoloma vernum
Entoloma vernum
Fotografováno dne 17. 4. 2006 (Děčínsko, Malá Veleň).