EPHEDRA RUPESTRIS Benth. – chvojník

Syn.: Ephedra americana var. rupestris (Benth.) Ball, Ephedra americana var. rupestris (Benth.) Stapf, Ephedra andina var. humilis (Wedd.) Parl., Ephedra humilis Wedd.
Čeleď: Ephedraceae Dum. – chvojníkovité

Ephedra rupestris

Rozšíření: Vysokohorská část andské oblasti Jižní Ameriky, areál se táhne od Ekvádoru přes Peru a Bolívii až po severozápadní Argentinu a střední Chile.

Ekologie: Roste na skalách a v suti, v nadmořských výškách od 2000 až do 5200 m.

Ephedra rupestris

Popis: Nízký, často k zemi přitisklý dvoudomý keřík s větvemi poléhavými až vystoupavými, článkovanými, rýhovanými, do 20(–40) cm dlouhými, větvenými. Listy jsou vstřícné, redukované jen na drobné šupiny. Samčí šištice vyrůstají jednotlivě, jsou asi 3 mm dlouhé, přisedlé, s 2–3 páry mikrosporofylů, samičí šištice jsou obvykle jednotlivé, se 3 páry šupin, které ve zralosti dužnatí, červenají a následně kryjí 2 semena.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2011) jej řadí k druhům méně dotčeným (LC), v nejvyšších polohách And jej větší rizika jistě neohrožují. Jeho přesný areál však není důkladně známý, někdy je zřejmě zaměňován s mnohem statnějším druhem Ephedra americana, občas tyto druhy nejsou od sebe vůbec rozlišovány.

Ephedra rupestris
Ephedra rupestris
Ephedra rupestris

Fotografovala Věra Svobodová, dne 17. 9. 2015 (Peru, Parque Nacional Huascarán).