EPIDENDRUM CILIARE L. – postromice

Syn.: Auliza ciliaris (L.) Salisb., Auliza ciliaris (L.) Lindl. ex Stein, Coilostylis ciliaris (L.) Withner et P. A. Harding, Coilostylis cuspidata (Lodd.) Withner et P. A. Harding, Coilostylis emarginata Raf., Encyclia ciliaris (L.) A. Lemée, nom. inval., Epidendrum cuspidatum Lodd., Epidendrum luteum Planch., Epidendrum megalemmum Carnevali et G. A. Romero, Epidendrum viscidum Lindl., Phaedrosanthus ciliaris (L.) Kuntze
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

Epidendrum ciliare

Rozšíření: Druh s velkým areálem od jižního Mexika až do Peru, Bolívie a Brazílie, kde vyznívá ve státě Ceará; zasahuje i na Antily.

Ekologie: Roste jako epifyt v různých typech poloopadavých (monzunových) i stálezelených lesů, vystupuje až do nadmořské výšky 1350 m.

Popis: Vytrvalá bylina s oddenkem; lodyžní články jsou hlízovitě ztloustlé, poněkud zploštělé, až 20 cm dlouhé a 0,6–1,5 cm široké, s podélnou rýhou, na vrcholu nesou jediný list. Listy jsou podlouhlé, až 20 cm dlouhé a 4,5 cm široké, kožovité, celokrajné, na vrcholu tupé. Květenství je až 15 cm dlouhý hrozen s 4–6 květy podepřenými listeny; okvětní listy (s výjimkou pysku) jsou nazelenalé, vnější 3 jsou až 6 cm dlouhé a kolem 0,5 cm široké, vnitřní 2 jsou poněkud kratší, pysk je bílý, s oranžovými skvrnkami, asi 4 cm dlouhý, před koncem více než 2 cm široký, 3laločný, s postranními laloky 2 cm dlouhými a asi 0,5 cm širokými, na vnitřním okraji celokrajnými, na vnějším třásnitými, prostřední lalok je nitkovitý, asi 3,5 cm dlouhý; sloupek je přes 2 cm dlouhý. Plodem je až 8 cm dlouhá tobolka.

Ohrožení a ochrana: Druh je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.

Epidendrum ciliare
Epidendrum ciliareEpidendrum ciliare
Epidendrum ciliare
Epidendrum ciliare

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 2. 3. 2009 (Kostarika, Cartago-Paraiso, Jardin Botanico Lankester, rostliny z kultury).