S určováním orchidejí to tedy určitě snadné není. Potíže vznikají už u rostlin evropských, což teprve u exemplářů z končin zámořských, tropických. Bývá to s nimi chvílemi hodně veselé. Některé zdejší rody jsou již dnes druhově velmi početné, reálná variabilita rostlin je však daleko větší, snad skoro nekonečná.

K nejpočetnějším rodům orchidejí patří postromice, Epidendrum, který zahrnuje v současnosti 1435 akceptovaných druhů, jejichž domovem je tropická Amerika. Avšak s jedním druhem rodu se setkáme prakticky všude: říkává se mu Epidendrum secundum, často se pěstuje i v početných kultivarech, v tropech celého světa nezřídka zplaňuje. Tyto rostliny vypadají vždycky dost podobně, nicméně často nakonec stejně poněkud odlišně. Dosti podobné rostliny najdeme i ve vrcholové části světoznámé venezuelsko-brazilsko-guyanské hory Roraima.

Významné centrum pro studium tropických orchidejí – a především pak rodu Epidendrum – najdeme v Mexiku, nazývá se Herbario AMO. Členové tohoto herbáře jsou spolupracovníky řady orchidejářských organizací z celého světa i mezinárodních botanických institucí. Sami pak vydávají skvěle koncipované studie pod názvem Icones Orchidacearum – nechybí v nich rozsáhlé popisy jednotlivých druhů, mapky výskytu, fotografie, ba dokonce i precizní kresby rostlin. Můžete si je dokonce volně stáhnout z webu této organizace, což vám vřele doporučujeme. A právě ředitel této mexické organizace Eric Hágsater Gartenberg nám prozradil, že i ono roraimské Epidendrum bude již brzy pro vědu popsáno jako zcela nový druh. Již teď se velmi těšíme na okamžik, kdy tento článek z našeho webu zmizí a připojené fotografie pak najdete u naprosto nového druhu v našem webovém Herbáři.
Epidendrum secundum
Epidendrum secundum
Epidendrum secundum
Epidendrum secundum
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 25. 1. 2016 (Venezuela, Roraima, vrchol hory).