EPILOBIUM BRACHYCARPUM C. Presl – vrbovka / vŕbovka

Syn.: Epilobium paniculatum Nutt.
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité

Epilobium brachycarpum

Rozšíření: Druh západní části Severní Ameriky, areál se rozkládá v oblasti od pacifického pobřeží až po obě Dakoty a Nové Mexiko, zasahuje i do jižní Kanady, ve východní části Kanady je zřejmě nepůvodní. Byl zavlečen i do andské oblasti Argentiny, je uváděn rovněž ze západní Evropy (např. Španělsko, Francie, Německo), v roce 2016 byl zaznamenán už i na Sokolovsku v západních Čechách.

Ekologie: Roste v suché křovinaté vegetaci, v lesních lemech a na lesních světlinách, rovněž na stanovištích narušovaných lidskou činností, stoupá až do nadmořské výšky okolo 3300 m. Kvete od června až do září.

Epilobium brachycarpum

Popis: Morfologicky značně variabilní jednoletá bylina s lodyhou přímou, 20–100(–200) cm dlouhou, bohatě větvenou, lysou nebo nahoře krátce chlupatou. Listy jsou střídavé, záhy opadavé, čárkovité až úzce eliptické, 1–5 cm dlouhé, obvykle lysé. Květenství je latnaté; kališní lístky jsou 2–8 mm dlouhé; 4 korunní lístky jsou 2–15 mm dlouhé, na vrcholu hluboce vykrojené až 2dílné, bílé nebo narůžovělé. Plodem je úzce elipsoidní tobolka, 15–35 mm dlouhá, lysá nebo žláznatě chlupatá, na stopce 3–17 mm dlouhé, semena jsou až 2,7 mm dlouhá, ochmýřená.

Záměny: Další jednoleté oregonsko-kalifornské vrbovky s ochmýřenými semeny (Epilobium minutum a E. foliosum) jsou rostliny nanejvýše 45 cm vysoké, vyšší z nich Epilobium foliosum má navíc korunní lístky bílé.

Využití: Nálev z horní části rostliny se údajně používal jako šampon proti lupům a vlasový kondicionér.

Epilobium brachycarpum
Epilobium brachycarpum
Epilobium brachycarpum

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 26. 8. 2017 (USA, Oregon, Dean Creek Elk Viewing Area).