EPILOBIUM ADENOCAULON Hausskn. – vrbovka žláznatá / vŕbovka žliazkatá

Syn.: Epilobium dominii Popov, Epilobium glandulosum var. asiaticum H. Hara, Epilobium graebneri Rubner, Epilobium kurilense Nakai
Česká jména: vrbovka žláznatá, vrbovka cizí (Slavík 1997), vrbovka žláznatá (Kubát 2002)
Slovenská jména: vŕbovka žliazkatá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité

Epilobium adenocaulon

Rozšíření: Původní je v Severní Americe, od nearktických oblastí Aljašky a severu Kanady až po jižní Mexiko a Guatemalu, chybí v prériích a v Atlantské nížině na jihovýchodě USA, jako původní je uváděna dokonce i z jihu Jižní Ameriky (od střední Argentiny a Chile až po Ohňovou zemi) a z východní Asie (ruský Dálný východ, čínské Mandžusko, Korea, Japonsko). Zavlečena do mnoha zemí světa, do Evropy, na Nový Zéland, do jihozápadní a jihovýchodní Austrálie, na Tasmánii a Havajské ostrovy.
V Česku roste hojně od nížiny do hor. Poprvé se u nás objevila v první polovině dvacátého století, ve větší míře se začala šířit asi až v polovině druhé a to udivující rychlostí. Dnes je plně zdomácnělá.

Ekologie: U nás roste především na narušených stanovištích, kolem cest, na pasekách, ruderálních stanovištích, v obcích, na loukách. Kvete od července do září.

Epilobium adenocaulon

Popis: Vytrvalá bylina vysoká 20–120 cm, s krátkým oddenkem, vytvářející po odkvětu nadzemní víceméně přisedlé růžice. Lodyha je přímá nebo obloukovitě vystoupavá, jednoduchá nebo častěji větvená, v horní části a v květenství s hojnými přitisklými kadeřavými a odstálými žláznatými chlupy. Vrchol lodyhy je před rozkvětem přímý. Listy jsou vstřícné, jen horní jsou střídavé, kopinaté, s 2–4 mm dlouhým řapíkem, nestejnoměrně pilovitě zubaté. Květy jsou malé, korunní lístky jsou hluboce vykrojené, růžové, zřídka bílé. Blizna je celistvá, kyjovitá. Semeníky jsou taktéž přitiskle kadeřavě a odstále žláznatě chlupaté, později olysávají. Semena jsou drobná, s chocholem chmýru, vřetenovitého tvaru, tj. na oba konce zúžená, s rovnoběžnými řadami papil.

Poznámka: V poslední době bylo zjištěno, že populace vrbovky žláznaté v původním areálu představují ve skutečnosti tři dobře vymezené druhy – Epilobium ciliatum, E. adenocaulon a E. glandulosum. U nás se vyskytuje pouze E. adenocaulon.

Epilobium adenocaulon
Epilobium adenocaulon
Epilobium adenocaulon

Fotografováno dne 5. 8. 2012 (Česko, Čechy, Františkovy Lázně).