EPILOBIUM FLEISCHERI Hochst. – vrbovka / kyprina

Syn.: Chamaenerion fleischeri (Hochst.) Fritsch, Chamerion fleischeri (Hochst.) Holub, Epilobium dodonaei subsp. fleischeri (Hochst.) Schinz et Thell.
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité

Epilobium fleischeri

Rozšíření: Alpský druh. Roste pouze ve Francii, Itálii, Švýcarsku (vyskytuje se i v pohoří Jura), Německu a Rakousku, na východ nejdále po Solnohradsko.

Ekologie: Charakteristický druh na nezpevněných substrátech – roste nejčastěji na morénách a na štěrkových lavicích v periodických říčních korytech alpských potoků a říček, zejména na nevápencovém materiálu. Pionýrský druh vegetační sukcese, dobře snáší pohyb substrátu pomocí pevných výběžků. Lokality leží v nadmořských výškách 600–2700 m.

Epilobium fleischeri

Popis: Trsnatý polokeřík s přímými nebo vystoupavými, hustě olistěnými čtyřhrannými stonky vysokými 10–40 cm. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovitě kopinaté, asi 3 cm dlouhé a 0,2–0,5 mm široké, lysé, na okraji jemně zubaté a nepodvinuté. Květenství tvoří až 10 dlouze stopkatých, lehce souměrných čtyřčetných květů uspořádaných v krátkém hroznu; kališní lístky jsou čárkovité, 1–1,5 cm dlouhé, červenonachové; korunní lístky jsou obkopinaté oboustranně růžové, na vnější straně lysé nebo řídce přitiskle chlupaté; tyčinek je 8; semeník je spodní, čnělka je zakřivená. Plodem je čárkovitá tobolka; semena jsou ochmýřená.

Epilobium fleischeri
Epilobium fleischeriEpilobium fleischeri
Epilobium fleischeri

Fotografovala Alena Vydrová, dne 25. 8. 2017 (Švýcarsko, kanton Graubünden, Santa Maria Val Müstair, Aua da Vau).