EPILOBIUM NUTANS F. W. Schmidt – vrbovka nicí / vŕbovka ovisnutá

Syn.: Epilobium heterophyllum Hegetschw., Epilobium hornemannii Schur, nom. illeg.
Česká jména: vrbovka nicí (Kubát 2002)
Slovenská jména: vŕbovka ovisnutá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité

Epilobium nutans

Rozšíření: Horská rostlina, vyskytuje se v Pyrenejích, Francouzském středohoří, Alpách, Vogézách, Schwarzwaldu, sudetských pohořích, Západních a Východních Karpatech.
V Česku roste vzácně v pohraničních pohořích (Šumava, Krušné hory, Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory, Králický Sněžník a Hrubý Jeseník). Na Slovensku je mimořádně vzácná, známá jen z masivu hory Pilsko na Oravě.

Ekologie: Roste především na polostinných prameništích v nejvyšším lesním stupni, řidčeji i na prameništích nad horní hranicí lesa.

Epilobium nutans

Popis: Vytrvalá útlá bylina s přímými, (5–)8–25(–30) cm vysokými, nevětvenými, v horní části přitiskle chlupatým lodyhami; na bázi tvoří velmi tenké plazivé výběžky s oddálenými páry malých lístků, které mohou být na konci výběžku růžicovitě nahlučené; výběžky mohou být nadzemní, ale často prorůstají mechovými polštáři. Listy jsou lysé, přisedlé nebo kratičce řapíkaté, dolní vstřícné, vejčité až kopisťovité, střední a vyšší vejčité až kopinaté, 1–2,5(–3) cm dlouhé a 0,2–0,8 cm široké, celokrajné, nepodvinuté, vyšší často s drobnými zoubky. Květenství tvoří jen (1–)2–4(–6) květů; květy jsou čtyřčetné, nicí; kališní lístky jsou 2–2,5 mm dlouhé, řídce chlupaté; korunní lístky jsou 3–6 mm dlouhé, bledě fialové, na vrcholu mělce vykrojené; tyčinek je 8; blizna je kyjovitá. Plody jsou (3–)3,5–4 cm dlouhé tobolky, zprvu šedavě chlupaté a nicí, posléze olysalé a vzpřímené; semena jsou 1–1,5 mm dlouhá, vřetenovitá, na vrcholu s průsvitným přívěskem.

Záměny: Nejsnadněji je možné tento druh zaměnit s vrbovkou bahenní (Epilobium palustre), s níž se často vyskytuje na stejných stanovištích; zejména drobní jedinci vrbovky bahenní mohou být dost podobní. Listy vrbovky bahenní vždy postrádají zoubky a naopak mají podvinutý okraj; odlišný je i typ výběžků, které nejsou nikdy zakončeny drobnými listovými růžicemi. Velmi typický je i fenologický posun – vrbovka nicí v době rozkvětu vrbovky bahenní má již pukající tobolky. Oba druhy však mohou tvořit křížence.

Ohrožení a ochrana: Vzácný druh, v Červeném seznamu květeny ČR hodnocený jako silně ohrožený (C2b), na Slovensku v kategorii zranitelných (VU).

Epilobium nutansEpilobium nutans
Epilobium nutans
Epilobium nutans

Fotografováno ve dnech 2. a 3. 8. 2012 (Česko, Šumava, Modrava, okolí Březníku).