EREMOBIUM AEGYPTIACUM (Spreng.) Asch. ex Boiss.

Syn.: Malcolmia aegyptiaca Spreng., Cithareloma gedrosiacum Rech. f. et Esfand., Eremobium aegyptium (Spreng.) Boiss.
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Eremobium aegyptiacum
Rozšíření: Saharská oblast severovýchodní Afriky, Blízký východ, Arabský poloostrov, Írán, Pákistán.
Ekologie: Písčité pouštní planiny, duny a vádí. Je to jedna z pouštních rostlin, které po dešti velmi rychle vyrostou a spolu s dalšími nakrátko změní poušť v rozkvetlou zahradu. Kvete v březnu až květnu.
Eremobium aegyptiacum
Popis: Jednoletá bylina, 10–15(–25) cm vysoká, poléhavá až vystoupavá, většinou již od báze větvená, celá jemně chlupatá. Lodyhy křehké, listy střídavé, přisedlé, úzce obvejčité až čárkovité, s okrouhlou nebo tupou špičkou, celokrajné, 5–20 mm dlouhé a jen 2–4 mm široké. Květenstvím je řídký 10–20květý hrozen, květy jsou čtyřčetné, s krátkými stopkami, korunní lístky protáhlé, bílé, narůžovělé, růžovofialové až purpurové, s tmavšími žilkami, blizna je dvoulaločná. Plody jsou téměř vzpřímené dlouhé šešule, pukající, rozdělené podélně membránou na dvě komory, semena v řadě v obou komorách, téměř okrouhlá, slabě ochmýřená.
Poznámka: Rod zahrnuje asi tři druhy, které se vyskytují v severní Africe a jihozápadní Asii. U popisovaného druhu bývá ještě rozlišován poddruh Eremobium aegyptiacum subsp. lineare (Delile) Abdel Khalik a varieta E. ae. var. pyramidum (C. Presl) Täckh. et Boulos. Některými autory jsou tyto dva taxony hodnoceny jako samostatné druhy.
Eremobium aegyptiacum
Eremobium aegyptiacum
Fotografováno v květnu 2009 (Jordánsko, Wadi Rum).