Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Erica andreaei
Rozšíření: Malý areál se rozkládá v květenné říši Capensis, v Jihoafrické republice. V provincii Western Cape roste v pohoří Swartberg Mountains a v provincii Eastern Cape v pohoří Baviaanskloof Mountains.
Ekologie: Jeden z drobnějších keříčků v horských typech formace fynbos na mělké, kamenité, živinami chudé půdě na pískovcovém podloží, lokality leží v oblasti se zimními srážkami. Kvete na jaře. Oheň jej ničí, ale na spáleništích dobře regeneruje ze semen.
Erica andreaei
Popis: Bohatě větvený keřík dosahující výšky do 60 cm; větve jsou přímé, hustě jemně bíle chlupaté. Listy jsou v trojčetných přeslenech, spíše odstálé, jehlicovité, lysé. Květy jsou v chudých svazečcích na koncích větviček; květní stopky jsou chlupaté; listeny pod květy jsou 3; květy jsou čtyřčetné; kališní lístky jsou bílé, hustě bíle chlupaté, dlouhé zhruba jako polovina délky koruny; koruna je baňkovitá nebo zvonkovitá, sněhově bílá, lysá, s 4 přímými cípy; tyčinek je 8, kratších než koruna, jsou opatřeny přívěsky; semeník je svrchní, 4pouzdrý, chlupatý, čnělka je kratší než koruna. Plod je tobolka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je klasifikován jako druh vyžadující pozornost (LC – least concern).
Erica andreaei
Erica andreaei
Erica andreaei
Fotografováno dne 20. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Swartberg Mountains, průsmyk Prince Albert Pass).