ERICA ARBOREA L. – vřesovec stromovitý / vresovec

Syn.: Arsace arborea Fourr., Ericoides arboreum (L.) Kuntze
Česká jména: bano stromovité (Presl 1848), vřesovec stromovitý (Mareček 1996)
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité

Erica arborea

Rozšíření: Jižní Evropa, severní a východní Afrika, Malá Asie – od ostrovů Makaronésie až po Turecko, izolovaně v horách Etiopie, Keni, Tanzánie, Ugandy a Jemenu. Vzácně se objevuje v zahradách v přímořských oblastech západní Evropy, zplaněl ve Velké Británii, jihovýchodní Austrálii a na Novém Zélandě. U nás se vzácně pěstuje jako rostlina, kterou je nutné na podzim přenést do bezmrazého prostoru.

Ekologie: Roste především v sušších lesích, ale i na suchých stráních a svazích, v pásmu od hor (od 600 m n. m.) až do subalpínského stupně. Kvete od března do května.

Popis: Keř nebo malý strom, 1–4(–7) m vysoký, mladé výhonky hustě bíle chlupaté, lístky v přeslenech po (3–)4, jehlicovité, 3–5 mm dlouhé, na okraji podvinuté. Květy v hustých latnatých květenstvích až 40 cm dlouhých, zvonkovité, 2,5–4 mm dlouhé, bílé. Plodem je tobolka.

Využití: Dřevo vřesovce stromovitého roste dosti pomalu, vždy bylo velice ceněnou surovinou pro řezbářské účely, z kořene se vyráběly například kvalitní dýmky.

Erica arboreaErica arborea
Erica arboreaErica arborea
Erica arborea

Fotografováno ve dnech 29. 6. a 2. 7. 2005 (Portugalsko, Madeira, Rabaçal a Pico Ruivo) a 27. 3. 2006 (květ: Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife).